Hszincsiang-Ujgur szeme a Közel-Keleten
Tanulni kell "a közel-keleti" forrongásból - jelentette ki a zömmel muzulmánok lakta északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm terület párttitkára kedden újságírók előtt a parlament ülésszakához kapcsolódó tájékoztatón, de hozzátette: meggyőződése, hogy sikerül megőrizni a terület stabilitását.
Akkor sikerül megőrizni a társadalmi stabilitást, ha megvalósul a kormány arra irányuló stratégiája, hogy az ország minden lakosa élvezze a kínai gazdaság robbanásszerű növekedésének jótékony hatásait - mondta Csang Csun-hszien (Zhang Chunxian), aki egy éve a terület első embere. "Semmi kétségem most Hszincsiang stabilitását illetően, egyáltalán nem aggódom" - jelentette ki kérdésre válaszolva Csang, azzal, hogy a Közel-Kelet földrajzilag közel van ugyan, de az ottani országok és Hszincsiang teljesen különböznek egymástól. Hozzátette, hogy személy szerint úgy érzi, "le kell vonni a közel-keleti események gyakorlati tanulságait".
2009 júliusában Hszincsiang székhelyén Urumcsiban közel kétszáz halálos áldozatuk és több mint 1700 sérültjük volt azoknak az etnikai támadásoknak, amelyeket ujgurok követtek el han kínaiak ellen. A zavargások közvetlen kiváltó oka az volt, hogy Dél-Kínában két ujgur munkást tisztázatlan körülmények között gyilkoltak meg hanok.
A gazdaságilag fejletlen országrészben hosszú ideje etnikai feszültség érezhető az ott élő őslakos muszlim ujgurok és a han kínaiak között, amit a helyi és a központi kormányzat beruházásokkal, munkalehetőségekkel, az életszínvonal javításával próbál enyhíteni.
A hszincsiangi vezetők friss tájékoztatójából is kiderült, hogy a térség megosztott, a muszlim nemzetiségűek és a han kínaiak között továbbra is érezhető a feszültség. Csang szerint még több időre van szükség ahhoz, hogy az etnikai csoportok közötti jó viszony helyreálljon.
A terület kormányzója, Nur Bekri úgy vélekedett, hogy a stabilitás fenntartását komoly kihívások terhelik. Kérdésekre válaszolva azt állította, Hszincsiangban nincsenek "titkos vagy zárt ajtók mögötti bírósági tárgyalások", és tavaly május közepe óta az internetszolgáltatást is visszaállították, annak használatát nem korlátozzák.