Kinyomozná a koszovói szervkereskedőket del Ponte
Carla del Ponte felajánlotta segítségét a koszovói szervkereskedelem ügyében folytatott nyomozáshoz..
Carla del Ponte a Neue Zürcher Zeitung című svájci lapnak kedden adott interjúban ajánlotta fel a segítségét. Mint mondta: kihívás lenne számára, ha átvehetné a nyomozást. A volt főügyész hozzátette, hogy jól ismeri az ügyet, jók a térségbeli kapcsolatai, ezért gyorsan le tudná folytatni a vizsgálatot.
Vladimir Vukcevic, a háborús perekben eljáró belgrádi ügyész támogatásáról biztosította a volt hágai főügyész javaslatát. A Vecernje Novosti című belgrádi napilapban szerdán megjelent nyilatkozatában emlékeztettt arra, hogy Carla del Ponte elsőként foglalkozott az üggyel, ráadásul ismer mindenkit a térségben, s tud mindent a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) tagjairól. Vukcevic szerint ha Carla del Ponte foglalkozna az üggyel, akkor a vizsgálat teljesen tárgyilagos lenne, és nem terhelnék olyan dolgok, amelyek befolyásolhatják a nyomozásban az Európai Unió koszovói rendőri és igazságügyi misszióját (EULEX).
Az Európa Tanács megbízottja, Dick Marty kétévi vizsgálódás után jelentést készített a szervkereskedelmi ügyről. A tavaly decemberben nyilvánosságra hozott dokumentum szerint az 1998-99-es koszovói szerb-albán fegyveres konfliktus után a szerbek ellen harcoló albán gerillacsoport, az UCK tagjai több száz embert - zömmel szerbeket, de az UCK-val nem rokonszenvező albánokat is - Észak-Albániába hurcoltak, kivégezték őket, belső szerveiket pedig kioperálták, és eladták a feketepiacon. A jelentés szerint Hashim Thaci koszovói kormányfő volt annak a gerillacsoportnak a vezetője, amely ellenőrzése alatt tartotta a Koszovó középső részén elterülő Drenica-völgyet, s amelynek több tagja közvetlenül is érintett lehet a szervkereskedelemben, így Thaci is tudhatott róla.
A koszovói szervkereskedelemről először Carla del Ponte írt könyvében, tanúkra hivatkozva részletes leírást adott a bűnügyről. Azt írta, hogy teherautókkal szállították az áldozatokat Észak-Albániába, ahol Kukes és Tropoje települések környékén tartották őket fogva. A fiatal és életerős foglyokat orvosok vizsgálták meg, etették és senki se bántalmazta őket. Az NT nyomozói jártak is abban a házban, ahol állítólag végrehajtották a műtéteket, találtak a helyszínen a beavatkozáshoz szükséges orvosi eszközöket, és beszéltek olyan tanúkkal, akik segédkeztek a tetemek elhantolásában. Az ügyészség végül mégis úgy értékelte, hogy nincs elegendő bizonyítéka, ezért ejtette az ügyet.