2011. március. 02. 13:28 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 02. 13:27 Világ

Egyiptomi elnök lenne Nasszer fia

Abdul-Hakím Abdel Nászer egyetért a forradalmárok céljaival.

Indulna az egyiptomi elnökválasztáson a néhai elnök, az 1970-ben elhunyt Gamal Abdel Nasszer legfiatalabb fia - mondta a német Bunte magazinnak adott interjúban, amelyből a lap szerdán tett közzé részleteket.

"Ha az emberek egy új Nasszert akarnak, szolgálni fogom Egyiptomot" - közölte az 55 esztendős Abdul-Hakím Abdel Nászer a lappal, és hozzáfűzte, hogy azok, akik megdöntötték Hoszni Mubarak elnök hatalmát, "olyan életre törekszenek, amilyenért annak idején apám küzdött: szabadságot, társadalmi igazságosságot, esélyegyenlőséget és jólétet" akarnak - mondta az építkezési vállalkozó, aki - atyjához hasonlóan - nem kötődik egyetlen politikai párthoz sem.

Nászer távol tartotta magát a Mubarak-kormánytól. "Építkezési cégem sosem dolgozott az államnak. Mindig is reméltem, hogy Egyiptomnak egyszer majd esélye lesz megszabadulni a korrupt hatalomtól."

Az idősebb Nasszer részt vett a monarchia megdöntésében, 1954-től 1970-ig Egyiptom elnöke volt, és egyik vezetője volt az el nem kötelezett országok mozgalmának. Bevezette a női választójogot, az ingyenes közoktatást és a térítésmentes egészségi ellátást.

Az egyiptomi legfelsőbb katonai tanács által létrehozott alkotmányozó bizottság javaslata szerint az elnökjelöltséghez vagy harminc képviselő támogatását vagy 15 választókörzetben 30 ezer választásra jogosult aláírását kell megszerezni.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.