Oroszország is támogatja a Kadhafi-rezsim elleni szankciókat
Oroszországnak vannak érdekeltségei Líbiában, egyebek között a hadiipari szférában, de "nem hajlandó emberéleteket fegyverekre cserélni".
Oroszország támogatja a Kadhafi-rezsim elleni nemzetközi szankciókat és kész csatlakozni ezekhez a büntetőintézkedésekhez, mert megengedhetetlennek tartja a líbiai hatóságok eljárását - közölte kedden egy meg nem nevezett kremlbeli forrás újságírókkal.
A név nélkül nyilatkozó megemlítette, hogy Oroszországnak vannak érdekeltségei Líbiában, egyebek között a hadiipari szférában, de "nem hajlandó emberéleteket fegyverekre cserélni". Hozzátette azonban, hogy a meglévő szerződéseket Moszkva kész újra megkötni majd az új líbiai hatalommal.
Egy katonadiplomáciai forrás vasárnap azt közölte az Interfax hírügynökséggel, hogy a Líbiára az ENSZ Biztonsági Tanácsa által meghirdetett fegyverszállítási tilalom Oroszországnak mintegy négymilliárd dollárnyi veszteséget okoz, lévén Líbia Észak-Afrikában az orosz fegyverek egyik legnagyobb vásárlója. Jelenleg mintegy kétmilliárd dollárnyi fegyverszállítási szerződés van érvényben, és lezárás előtt állnak a tárgyalások további 1,8 milliárd dollár értékű légi technika és légvédelmi eszközök szállításáról. Hozzátette, hogy a szankciók életbe lépésével az érvényes szerződések teljesítését meghatározatlan időre leállítják.
Az orosz külügyminisztérium kedden bejelentette, hogy befejezte állampolgárai evakuálását Líbiából: légi úton, a rendkívüli helyzetek minisztériumának hét járatán 653 embert szállítottak el, ezen belül 511 orosz állampolgárt, további 25 orosz ukrán repülőgépeken hagyta el az észak-afrikai országot, 126 orosz állampolgár pedig egy montenegrói hajón indult Máltára, ahonnan orosz repülőgépekkel érkezik majd haza.
Kígyózó sorok állnak a líbiai fővárosban a bankok előtt, miután Moammer Kadhafi líbiai vezető "hangulatjavító intézkedésként" bejelentette, hogy alanyi jogon mindenki 500 dinárt vehet föl a pénzintézetekből - jelentette kedden az MTI Hírcentrumának stábja a kelet-líbiai Bengáziból.
Hírek szerint Tripoliban sorban állás van a kenyérboltok előtt is. Bár a készletek fogyóban vannak, egyelőre nincs akut élelmiszerhiány. Kimerülőben vannak viszont a gázpalack-készletek, a napokban szinte már lehetetlen volt ezeket beszerezni. Valószínűleg a lakosok azért vásárolták föl a készleteket, mert az összecsapások miatt attól tartanak, hogy gázhiány lesz az országban, és akadozhat az áramellátás is.
Fővárosi lakosok elmondták, Tripoliban viszonylag nyugalomban telnek a nappalok. Az utcák jórészt kihaltak, de egyre több csomópontban, kereszteződésben jelennek meg fegyveres civilek - kormánypárti fiatalok -, akik leállítanak minden arra járó autót, ellenőrzik az okmányokat, és átkutatják a kocsit fegyvereket keresve. A helyiek ebből arra következtetnek, igaz lehet az a hír, miszerint Kadhafi emberei megnyitották a fegyverraktárakat az őket támogató civilek előtt - jelentette Líbiából Al Ghaoui Hesna, az MTI Hírcentrumának tudósítója.
Moammer Kadhafi líbiai vezető menesztette a hírszerzés főnökét, aki kulcsszerepet játszott a rendszerellenes tüntetések elfojtásában - közölte a Kurina című líbiai lap. Az ellenzéki városban, Bengáziban kiadott újság internetes kiadásában azt írta, hogy Kadhafi menesztette Abdullah al-Szanuszit, és egyik testőrét, Manszúr al-Kahsit jelölte a kémszervezet élére. Hivatalos forrásból nem erősítették meg ezt a hírt.
Az újság szerint Szanuszi a líbiai vezető féltestvére. A kémfőnök Kadhafi "jobb kezének" számított, és kulcsszerepet játszott az ellenzéki tüntetések elfojtásában. A lap szerint ő felelős az 1996-os tripoli börtönlázadás leveréséért, amelyben több mint ezer fegyenc vesztette életét. Az újság szerint Abdullah al-Szanuszit távollétében súlyos börtönbüntetésre ítélték Franciaországban az UTA légitársaság egyik gépe elleni támadásban játszott szerepéért. Az eset 1989-ben történt Niger légterében. Szanuszi emiatt nemzetközi körözés alatt áll. Nemzetközi közvetítést javasol a líbiai válság békés rendezése érdekében Hugo Chávez venezuelai államfő.
Chávez a javaslatról már tárgyalt a baloldali latin-amerikai államokat tömörítő ALBA-csoport országaival, illetve más dél-amerikai államokkal és egyes európai országokkal is. "Remélem, hogy meg tudunk alakítani egy bizottságot, amely Líbiába megy, hogy tárgyaljon a kormánnyal és az ellenzéki vezetőkkel" - mondta Chávez, s megjegyezte, hogy jobb politikai megoldást találni a válságra, mint hadihajókat küldeni az észak-afrikai ország partjaihoz.
A venezuelai elnök megjegyezte, hogy képmutatás lenne részéről, ha csatlakozna a Moammer Kadhafi líbiai elnököt elítélők kórusához. "Ha ma mindenki azt szajkózza, hogy Kadhafi gyilkos, akkor Cháveznek is ezt kell mondania? Nem vagyok meggyőződve róla" - mondta a venezuelai elnök, s emlékeztetett arra, hogy régóta baráti viszonyt ápol a líbiai vezetővel. Chávez eddig hatszor járt Líbiában államfőként, s szinte elárasztotta ajándékokkal Kadhafit. A líbiai vezető pedig neki ajándékozta azt a beduinsátrat, amelyet 2009-es venezuelai látogatása idején használt.