2011. február. 25. 14:20 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 25. 16:28 Világ

Lőni kezdtek a tüntetőkre Tripoliban

Tüzet nyitottak a líbiai biztonsági erők azokra a tüntetőkre, akik Tripoliban a pénteki nagyima után békés demonstrációba kezdtek - közölte több hírforrás péntek délután. A lövöldözés több kerületre is kiterjedt, az egyik szemtanú legalább öt halálos áldozatról számolt be a főváros egyik negyedében.

A Sabab ifjúsági mozgalom szerint kritikus a helyzet a fővárosban, lövések dördülnek, a tüntetők - köztük nők - ellen könnygázt is bevetettek. A Reutersnek nyilatkozó egyik lakos szerint legalább öt embert megöltek a főváros Janzour nevű negyedében. Az Al-Dzsazíra a Twitteren azt írta, legalább négy kerületben folyik a lövöldözés. A New York Times helyszínen tartózkodó tudósítójának egy tripoli férfi azt mondta, lövések hallhatók a Zöld tér felől is, ahová a tüntetők igyekeztek. A líbiai állami tévé eközben olyan felvételeket mutatott a Zöld térről, amelyen legfeljebb 50 kormánypárti tüntető Kadhafit ábrázoló képeket emelt a magasba és a vezetést támogató szlogeneket skandált.

A rendőrök és Kadhafi forradalmi gárdájának tagjai tüzelnek a tripoli tüntetőkre - írják a Líbia Február 17 nevű oldalon. Az Al-Dzsazíra szerint a Mitiga légibázis is átállt a felkelők oldalára, a fővároshoz közeli Tajura városában hatezer ember indult Tripoliba. A BBC egyik szakértője szerint Kadhafi megmaradt fegyveresei vélhetően nagyon jól fel vannak szerelve, akár tankokkal is, bár nagyon nehéz megmondani, pontosan milyen fegyvereik lehetnek, mert senki sem tudja, hány katonai bázist ürítettek ki korábban Kelet-Líbiában.

A BBC rádiója közben arról számolt be, hogy Kadhafi parancsára harckocsik őrzik a fővárosba vezető utakat, megakadályozandó, hogy ellenzéki erők hatoljanak be Tripoliba. Fiatal, zöld karszalagos fegyveresek ellenőrzőpontokat állítottak föl szerte Tripoliban; megállítják, és átkutatják az arra haladó autókat. Szemtanúk szerint ennek ellenére zűrzavaros a helyzet a város több részében. "A rendfenntartó erők válogatás nélkül lőttek a tüntetőkre. A Szúk al-Dzsumaa utcáin halottak fekszenek" - mondta a negyed egyik lakója a francia hírügynökségnek.

Tripoliban él a hatmilliós Líbia nagyjából minden harmadik lakosa. Hírek szerint a Kadhafihoz hű erők már csak a fővárost és közvetlen környékét tartják ellenőrzésük alatt. A BBC forrásai szerint "az elmúlt napokban stratégiai egyensúly alakult ki Líbiában, azaz a kormányerőknek sikerült megerősíteniük ellenőrzésüket a főváros felett, közben azonban gyakorlatilag teljesen elvesztették az ország többi része felett gyakorolt hatalmukat". "A felkelők pedig egyelőre nem kockáztatják meg, hogy támadást indítsanak Tripoli ellen" - adta hírül a BBC.

Pénteken a kormányellenes "Február 17. mozgalom" kezére került a Tripolitól 50 kilométerre nyugatra fekvő Zavíja városa. Szemtanúk szerint a város körül ugyan katonai és rendőrségi ellenőrzőpontok működnek, bent a városban nincs jelen sem a katonaság, sem a rendőrség. Az ellenzék már korábban hatalmába kerítette Líbia második legnépesebb városát, Bengázit és a harmadik legnagyobb települést, a Tripolitól 150 kilométerre keletre fekvő Miszrátát. Egyelőre nehezen kivehető, kik is adják a Kadhafi-rendszer ellenzékének fő erejét. A keleti országrészben a rend helyreállítására felállított bizottságok tagjai főleg értelmiségiek - jogászok, orvosok -, törzsi vezetők és katonatisztek, a radikális iszlamisták jelenlétére kevés jel utal.

A líbiai vezetés pénteken kétségbeesett lépésre szánta el magát, hogy megpróbálja a maga oldalára állítani a tömegeket. Az állami tévében bejelentették, hogy minden család egyszeri, átszámítva 400 dollár (nagyjából 80 ezer forint) juttatást kap, ellensúlyozandó az élelmiszerárak emelkedését, emellett egyes közszolgálati dolgozók 150 százalékos béremelésben részesülnek.

Hirdetés