Az ENSZ elítélte a líbiai hatóságokat
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa pénteki genfi ülésén elítélte a líbiai hatóságokat az erőszak alkalmazásáért és nemzetközi vizsgálatot kezdeményezett azoknak az atrocitásoknak a felderítésére, amelyek megítélése szerint kimeríthetik az emberiesség elleni bűntett fogalmát.
Az ülést az Európai Unió nevében Magyarország kezdeményezte, s 63 társszerző nevében Magyarország mutatta be a határozatot, amelyet a tanács szavazás nélkül, konszenzussal fogadott el.
A kemény hangú határozat elítéli a líbiai hatóságok jogsértéseit - különös tekintettel a békés tüntetők elleni fegyveres fellépésre - és azok azonnali beszüntetésére szólított fel. Döntött továbbá egy független nemzetközi vizsgálóbizottság felállításáról, valamint javasolta az ENSZ Közgyűlésének, hogy vizsgálja meg Líbia emberi jogi tanácsi tagságának esetleges felfüggesztését, amiről a közgyűlés a jövő hét folyamán hozhat döntést.
Az ülésen megjelentek a genfi líbiai ENSZ-képviselet diplomatái és közölték, hogy a Moammer Kadhafi uralmával szemben állókat képviselik. Az Emberi Jogi Tanács története során most először fordult elő, hogy egy olyan országgal kapcsolatban tartott rendkívüli ülésszakot és fogadott el határozatot, amely tagja a testületnek.