2011. február. 25. 21:30 FH/Hírszerző Utolsó frissítés: 2011. február. 25. 21:30 Világ

Restaurálnák a felrobbantott afganisztáni Buddha-szobrokat

Német tudósok szerint elképzelhető, hogy helyreállítható az egyik Bámiján-völgyi Buddha-szobor Afganisztánban. A világ legmagasabb - 55, illetve 37 méteres - Buddha szobrait 2001-ben rombolták le az országot irányító tálibok.

A Müncheni Egyetem tudósai megvizsgálták a szobrok maradványait, és arra jutottak, hogy a kisebbik darabjait össze lehet illeszteni. A szobrok 1500 éve épültek - a kisebbik körülbelül ötven évvel idősebb volt a másiknál -, s a tálibok azért robbantották fel őket, mert szerintük bálványokat dicsőítettek.

Erwin Emmerling és kutatócsoportja a szobrok maradványainak százait vizsgálta meg, s a német egyetem közleménye szerint ez alapján jutottak arra, hogy tulajdonképpen lehetséges a kisebbik Buddha felépítése. A nagyobbik szobor ügyében - már csak tizenkét méteres vastagsága miatt is - Emmerling professzor sokkal inkább szkeptikus. Most derült csak ki, hogy a szobrok régen színesek voltak, sötétkék, rózsaszín, narancssárga, piros és fehér részeik is voltak.

Politikai és gyakorlati akadályok mindenesetre vannak a szobrok újjáépítésének útjában. Egy kisebb gyárat kellene létrehozni a Bámiján-völgyben, és 1400 sziklát kellene - némelyikük közülük több tonnás - Németországba szállítani. A szobrok újjáépítését állítólag japán pénzügyi alapok finanszíroznák. A jövő héten egy párizsi konferencián vitatják meg a Buddhák sorsát.  A szobrok egykor falmélyedésekből néztek Bamiján városa felé, és még szobrok nélkül is felkerültek az ENSZ világörökségi listájára.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?