Növekvő intézményközi pénzügyi átláthatóságot javasol Magyarország
Javaslatot tett az Európai Unió soros elnökeként Magyarország, hogy az Európai Parlament és a tagországok kormányait képviselő Tanács között növeljék az átláthatóságot és a kölcsönösséget egymás kiadásainak, adminisztratív pénzügyeinek ellenőrzésében.
Erről egy uniós ügyekkel foglalkozó brüsszeli hetilap, a European Voice számolt be csütörtökön megjelent számában. Győri Enikőt, az uniós ügyekért felelős külügyi államtitkárt idézve a lap azt írta, hogy a rendszerben jelenleg túlságosan nagy a feszültség, márpedig az nem szolgálja az uniós lakosság érdekeit.
A lap szerint a feszültséget közvetlenül kiváltó ok az volt, hogy az EP kiegészítő információkat kért a Tanács tavalyelőtti kiadásairól, a Tanács azonban eddig ezt elutasította, alapvetően egy évtizedek óta érvényben lévő íratlan szabályra hivatkozva, amely szerint az intézmények nem szólnak bele egymás adminisztratív költségvetésének ellenőrzésébe.
A magyar javaslat egyebek között kölcsönösen nagyobb hozzáférést tenne lehetővé az intézmények dokumentumaihoz, továbbá rendszeres találkozókat is kilátásba helyez a témáról.
A European Voice információi szerint az EP-ben első benyomásként kedvezően fogadták a felvetést, de mielőtt érdemi reakciót adnak, a képviselők szeretnék jobban megismerni a tanács javaslatait. Erre minden bizonnyal a jövő hét folyamán sor is kerülhet – derül ki a cikkből.