2011. február. 22. 07:31 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 22. 09:04 Világ

Iráni hadihajók indultak el a Szuezi-csatornán, Izrael aggódik

Elindult a Szuezi-csatornán a Földközi-tenger felé kedd hajnalban az a két iráni hadihajó, amely már napok óta várakozott a Vörös-tengeren - közölte a csatornát üzemeltető egyiptomi hatóság.

A hajók áthaladásának idejéről már több különböző jelentés látott napvilágot. Az engedélyt már hétfőre megkapták, de a legutóbbi közlés szerint csak szerdán kellett volna elindulniuk. Ehhez képest közép-európai idő szerint kedd hajnali 4 óra 35 perckor hajóztak be a vízi útra.
   
A hajóknak általában 12-14 óráig tart az áthaladás a Szuezi-csatornán.
   
Mindkét iráni hajó brit gyártmányú. Az egyik egy 33 ezer tonna vízkiszorítású, Harg nevű ellátóhajó, amelynek 250 fős legénysége van, és egy időben akár három helikoptert is képes fogadni, a másik egy Alvand nevű fregatt, amely torpedókkal és hajók ellen bevethető rakétákkal szerelhető fel.
   
A hadihajók úti célja Szíria, ahova az irániak közlése szerint kadétokat szállítanak egy évig tartó katonai kiképzésre.
   
Izraelt rendkívül aggasztja áthaladásuk a csatornán, és főként az, hogy a zsidó állammal ellenséges viszonyban álló Szíriába tartanak. Avigdor Liberman külügyminiszter provokációnak nevezte az iráni hadihajók áthaladását a Szuezi-csatornán.
   
Megfigyelők szerint Irán a hadihajók küldésével mintegy tesztelni akarja a közel-keleti viszonyokat a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök lemondásával megváltozott helyzetben. Elemzők azt mondják, Teherán szeretné kihasználni a térségbeli Amerika-barát arab vezetők meggyengülését.
   
Az iráni hadihajók átengedése volt az első fejfájást okozó diplomáciai kérdés, amelyben döntenie kellett a Mubarak nem egészen két héttel ezelőtti lemondása óta Egyiptomot irányító katonai tanácsnak.
   
Kairónak az 1979-es iráni iszlám forradalom óta feszült a viszonya Teheránnal; iráni hadihajók azóta nem használták a Szuezi-csatornát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?