Bahrein általános sztrájkot hirdettek az ellenzéki csoportok
Megvitatták követeléseiket, de még nem döntöttek a bahreini ellenzék vezetői arról, hogy elfogadják-e a kormányzatnak a tárgyalások megkezdésére vonatkozó javaslatát.
Ibrahim Mattar, a legnagyobb ellenzéki síita pártnak, a Nemzeti Iszlám Egyetértés Szövetségének parlamenti képviselője közölte: azt várják Szalmán bin Hamad al-Kalifa koronahercegtől, hogy a hivatalos tárgyalások megkezdése előtt tettekkel - bármilyen kis gesztussal vagy kezdeményezéssel - bizonyítsa: kész elfogadni egy más típusú alkotmányos monarchiát.
Egyelőre nincsenek közvetlen tárgyalások a felek között. Az ellenzék azt akarja, hogy az állampolgárok választásán múljon a kormány összetétele. Követelik azt is, hogy engedjék szabadon az összes politikai elítéltet. A jelentős síita kisebbséggel bíró Szaúd-Arábia felszólította az ellenzékieket, hogy fogadják el a kormány által ajánlott párbeszédet. Egy szaúdi szóvivő a Spa hivatalos hírügynökségnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Rijád reményei szerint a szomszédos Bahreinben felülkerekedik a józan ész, s visszatér a nyugalom és a stabilitás.
"A szaúdi kormány teljes mértékben elutasít mindennemű külföldi beavatkozást Bahrein belügyeibe, s minden rendelkezésére álló eszközzel támogatja Bahrein kormányát és népét" - fogalmazott a szóvivő.
Több száz tüntető töltötte a szombat éjszakát a bahreini főváros központjában, a megmozdulások jelképének számító Gyöngy téren. Az ellenzékiek útakadályokat építettek ki a tér körül, felállítottak egy orvosi sátrat, hangosító berendezéseket telepítettek, őrszemeket állítottak. Ellenzéki csoportok és szakszervezetek vasárnapra általános sztrájkot hirdettek meg, de a nap folyamán visszavonták felhívásukat arra hivatkozva, hogy a kormány teljesítette követelésüket, azaz kivonta a katonai alakulatokat a fővárosból.
A koronaherceg, a fegyveres erők helyettes főparancsnoka pénteken rövid televíziós beszédében nyugalomra szólított fel, és politikai párbeszédet ajánlott az ellenzéknek, amely viszont a tárgyalások előfeltételéül szabta a kormány lemondását és a katonai alakulatok kivonását a fővárosból.
Az egyiptomi és tunéziai események láttán felbátorodott ellenzékiek Gyöngy téri demonstrációját csütörtökön és pénteken fegyveres rendfenntartó erők zavarták szét. Csütörtök hajnalban három embert öltek meg és 231-et sebesítettek meg a fegyverüket használó rohamrendőrök, pénteken pedig katonák lőttek a tömegbe, aminek következtében 95 ember sebesült meg.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter vasárnap elítélte a bahreini biztonsági erők fellépését a békés tüntetők ellen, de nem szólított fel a rendszer megváltoztatására. Az ABC News televíziónak adott nyilatkozatában teljességgel elfogadhatatlannak nevezte erőszakot, és az emberi jogok tiszteletben tartását szorgalmazta.
Az Egyesült Államok kulcsfontosságú szövetségesének számító Bahreinben a szunnita al-Kalifa dinasztia uralkodik. Az ország síita többsége régóta panaszkodik arra, hogy hátrányos megkülönböztetés éri, ha állami állást akar betölteni, lakáshoz vagy egészségügyi ellátáshoz akar jutni.