Egyiptom: a CIA szemmel tartja a Muzulmán Testvériséget
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) megkülönböztetett figyelemmel kíséri a Muzulmán Testvériség tevékenységét az Egyiptomban végbemenő változások közepette - jelentette ki szerdán Washingtonban Leon Panetta, a CIA igazgatója.
"Nyilvánvaló, hogy a Muzulmán Testvériségen belül vannak szélsőséges elemek, akikre oda kell figyelnünk és megkülönböztetett figyelmet kell fordítanunk arra, nehogy ezek kiterjeszthessék befolyásukat a térségben végbemenő folyamatokra és az ottani kormányokra" - mondta ki Panetta a szenátus hírszerzési szakbizottságának meghallgatásán.
James Clapper, a nemzeti hírszerzés igazgatója úgy nyilatkozott a bizottságnak, hogy a Muzulmán Testvériség "feltehetően nem támogatja az Izraellel megkötött békeszerződést", ám a szervezet ebben a kérdésben sem egységes, és csak az egyik tényezője az országban kialakulóban lévő politikai felállásnak. Clapper szerint az amerikai hírszerzésnek csak nagyon korlátozott értesülései vannak azzal azzal kapcsolatban, hogy a szervezet milyen álláspontot képvisel az egyiptomi-izraeli békemegállapodással kapcsolatban, csakúgy, mint az Egyiptomból Gázába irányuló palesztin fegyvercsempészetről.
"A Muzulmán Testvériség kiterjedt és heterogén globális szervezet, amelynek programja minden országban különböző" - jelentette ki Clapper és rámutatott, hogy a szervezet konzervatív szárnya egyebek mellett ellenzi a széleskörű választási részvételt, míg a liberális irányzat kész részt venni a szekularizált politikai folyamatban. Panetta egyébként megjegyezte, hogy ha az amerikaiaknak sikerülne kézre keríteniük Oszama bin Ladent vagy Ajman al-Zavahrit, akkor mind a két al-Kaida-vezetőt a guantánamói katonai fogolytáborba küldenék. A hatályos amerikai törvények szerint a Guantánamón fogva tartottakat tilos amerikai területre szállítani és ott bíróság elé állítani.