2011. február. 12. 14:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 12. 16:13 Világ

Kártérítést követelnek a japánok, Peking ellenáll

Kína visszautasítja Japán kártérítési igényét, amelyet a japán parti őrség hajóiban keletkezett sérülések miatt követelt attól a kínai hajóskapitánytól, akit tavaly egy vitatott hovatartozású szigetcsoport közelében fogtak el többszöri ütközés után.

A Tiaojü-szigetek Kína területének szerves részét képezik ősidők óta és Japánnak "nincs joga" kártérítést kérnie - mondta Ma Csao-hszü, megjegyezve azt is, hogy a japán hatóságok a szeptemberi incidens idején tanúsított magatartásukat tehetik felelőssé a történtekért.

A japán parti őrség 170 ezer dolláros számlát küldött a halászhajó kapitányának, aki többszöri felszólítás ellenére sem állt meg, és ütközött a hajóját feltartóztatni akaró japán hajókkal. A számla egyebek között a javítás költségeit tartalmazza. A Tiaojü-szigetek (japánul Szenkaku-szigetek) jelenleg japán közigazgatás alá tartoznak, s Tokió nem is hajlandó vitatkozni hovatartozásukról. A területet Kína szintén a magáénak vallja és a tavalyi összetűzés alakalmával rendkívül határozott tiltakozó diplomáciai lépéseket tett. Ezzel egy időben mindkét országban nacionalista tömegmegmozdulásokra került sor.

A japán hatóságok először elengedték a hajó legénységét, majd a hajót is visszaadták, s végül a kapitányt közel kétheti fogva tartás után szintén szabadon engedték. Akkor Peking azonnal bocsánatkérést és kártérítést követelt.

A hongkongi South China Morning Post című lap szombati számában a friss japán kártérítési igénnyel kapcsolatban Csan Csi-hsziung, a hajó Fucsien tartományban élő 41 éves kapitánya, a kártérítési követelés címzettje elmondta, reméli, hogy az ügyben a kínai kormány fog intézkedni.

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.