Martonyi Moszkvába megy
Orosz kollégája, Szergej Lavrov meghívására egynapos látogatásra vasárnap este Moszkvába érkezik Martonyi János magyar külügyminiszter.
Pataki Eszter, a Külügyminisztérium Sajtó Főosztályának vezetője a látogatás kapcsán az MTI-t arról tájékoztatta, hogy Martonyi János hétfőn vendéglátója mellett megbeszélést folytat Konsztantyin Koszacsovval, a duma külügyi bizottságának elnökével is. A magyar tárcavezető magas állami kitüntetést ad át az Orosz Tudományos Akadémia Európai Intézete osztályvezetőjének, Ljubov Siselina professzornak.
A látogatásról beszámolva az Interfax orosz hírügynökség a moszkvai külügyminisztérium szóvivőjét idézte, aki szerint a tárgyalások során elsősorban Oroszország és az Európai Unió együttműködéséről lesz szó - jelentette Horváth Júlia, az MTI moszkvai tudósítója. "A felek megvitatják a kétoldalú együttműködés aktuális kérdéseit, az időszerű nemzetközi problémákat, és tekintettel arra, hogy az első félévben Magyarország tölti be az EU soros elnökének tisztségét, nézetet cserélnek Oroszország és az EU együttműködésének helyzetéről és kilátásairól" - mondta Alekszandr Lukasevics szóvivő. Rámutatott, hogy Budapest az Oroszország és az EU közötti együttműködés fejlesztése mellett áll ki, elő kívánja segíteni ezt a folyamatot, és támogatja Moszkva kezdeményezését az új alapmegállapodás kidolgozásának intenzívebbé tételére és a vízummentesség kidolgozására.
Martonyi János orosz kollégájával, Szergej Lavrovval megvitatja az európai biztonsági szerződésre vonatkozó orosz kezdeményezés előmozdítását is. A szóvivő emlékeztetett rá, hogy az utóbbi időben élénken fejlődik a kétoldalú gazdasági együttműködés, s a pénzügyi válságtól függetlenül tavaly a kölcsönös árucsere-forgalom 31 százalékkal nőtt, és mintegy 8 milliárd dollárt tett ki - írta az Interfax. A hírügynökség kiemelte, hogy a felek megvitatják a humanitárius együttműködés kérdéseit is, ezen belül nagy jelentőséget tulajdonítanak egy orosz-magyar társadalmi fórum beindításának, amelynek célja az orosz-magyar kulturális és társadalomtudományi kapcsolatok további fejlesztése.
A gazdasági együttműködésről szólva Lukasevics a hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a kölcsönös forgalom jól fejlődik, és külön kiemelte az energetika területét, amellyel kapcsolatban azt említette meg, hogy folyamatos az orosz energiahordozók Magyarországra szállítása, s hogy a Mol orosz cégekkel közös vállalatai útján részt vesz Nyugat-Szibériában a kőolaj-kitermelésben. A szóvivő az együttműködés jövőjét illetően reménytelinek minősítette a beruházásokat, az atomenergetikát, a közlekedést és szállítást, valamint a korszerű, magas technológiájú termelést és innovációt, s elmondta, hogy az orosz fél részt kíván venni a Paksi Atomerőmű teljesítményének bővítésére, valamint a budapesti metró rekonstrukciójára és bővítésére kiírandó tendereken.
A tárgyalásokkal kapcsolatos orosz várakozásokról Lukasevics kifejtette: tekintettel arra, hogy Magyarország kinyilvánított szándéka a konstruktív együttműködés Oroszországgal, a nemzetközi kérdésekről folytatandó véleménycsere új impulzust adhataz orosz-EU kapcsolatok fejlődésének. A RIA Novosztyi hírügynökség a látogatás kapcsán azt emelte ki , hogy a kétoldalú kapcsolatokat nem terhelik politikai jellegű problémák. Emlékeztetett arra, hogy a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésében való közös érdekeltséget mindkét fél megerősítette Vlagyimir Putyin orosz államfő és Orbán Viktor magyar miniszterelnök tavaly novemberi moszkvai találkozóján.
"A nemzetközi porondon Magyarország pragmatikus vonalat követ, az Európai Unióban, a NATO-ban, továbbá más európai szervezetekben kiegyensúlyozott álláspontot képvisel. Moszkva és Budapest nézetei közel állnak egymáshoz, vagy egybeesnek olyan kardinális kérdésekben, mint a fellépés az új kihívásokkal és a globális fenyegetésekkel - így a nemzetközi terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek terjedése, a szervezett bűnözés, az illegális migráció, a nemzeti kisebbségek problémája - szemben" - írta a RIA-Novosztyi.