Elképesztő korrupció húzódik az indonéz erdőirtások mögött
Az erdőirtások mögött meghúzódó elképesztő mértékű jogtalanságokat és korrupciót ismert el az indonéz erdészeti minisztérium.
Megdöbbentő mértékű korrupciót ismert el az indonéz erdészeti tárca, amelynek közleménye szerint a Borneó szigetén fekvő Középső-Kalimantán tartományban működő ültetvényeket birtokló cégek kevesebb mint 20, a bányászati cégeknek pedig kevesebb mint 1,5 százaléka rendelkezik hivatalos működési engedéllyel. "A Középső-Kalimantánban ültetvényeket üzemeltető 352 vállalat közül 67, a 615 bányászati telephely közül pedig mindössze 9 működik legálisan" - közölte a minisztérium.
A tárca a beismerést azt követően tette, hogy lezárult a Susilo Bambang Yudhoyono államfő által kezdeményezett vizsgálat az "erdőmaffia" felderítésére. Az erdőmaffia bányászati és ültetvényeket működtető cégek és hivatalnok hálózata, melyet a féktelen illegális erdőirtásokért való felelősséggel vádolnak. Az államfői vizsgálat feltárta, hogy az Indonézia erdeit és az azokban élő veszélyeztetett fajokat - így például az orángutánokat és tigriseket - megóvni hivatott jogszabályok áthágása "széles körűvé vált számos régióban, különösen Középső-Kalimantán tartományban".
Indonézia a világ harmadik legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója, nagyrészt a pálmaolaj- és papíripar gerjesztette erdőirtások következtében. Egy, az Indonéziai Egyetemen készült tavalyi tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az indonéz hadsereg az illegális borneói fakitermelés koordinátoraként, finanszírozójaként és előmozdítójaként működött. A világon Borneón az egyik leggyorsabb ütemű az erdőirtás.
Az erdészeti minisztérium ígéretet tett arra, hogy nem ad ki több ültetvényalapítási és bányászati engedélyt a tartományban, és együttműködik a korrupció felszámolására felállított bizottsággal a jogszabályok kikényszerítése érdekében. Az államfő a környezetvédők egyre nagyobb nyomása alatt áll, hogy léptesse életbe a középső-kalimantáni természetes erdők és tőzeglápok kiirtására vonatkozó, január 1-től beígért kétéves moratóriumot. Norvégia tavaly májusban 1 milliárd dollárig (195 milliárd forint) terjedő összeget ajánlott fel az indonéziai erdők védelmére, amely részben a moratórium által valósulna meg. Környezetvédők januárban azzal vádolták az indonéz kormányt, hogy a moratórium életbelépésének küszöbén jelentős mértékű új erdőirtási engedélyeket adott ki cégeknek.