2011. február. 01. 13:42 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 01. 13:48 Világ

Izraeli elemzők szerint Obama "elárulta" Mubarakot

Izraeli szakértők azt írták: ha Egyiptomban megdől Hoszni Mubarak elnök hatalma, akkor Izrael elveszíti kevés barátai szomszédjának egyikét, és ezért nagy részben Barack Obama amerikai elnök hibáztatható lesz.

Politikai elemzők megrökönyödve kommentálták, hogy az Egyesült Államok és főbb európai partnerei milyen készségesen hagynak cserben egy megbízható szövetségest, csak hogy megfeleljenek a politikai korrektség divatos ideológiájának.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök azt kérte kormányának tagjaitól, ne kommentálják a kairói politikai válságot, mert esetleg tovább élezik az amúgy is robbanással fenyegető helyzetet. De Simon Pereszre, a zsidó állam elnökére nem vonatkozik ez a felszólítás: "Mindig is tiszteltük és továbbra is tiszteljük Mubarak elnököt" - nyilatkozta az államfő hétfőn. "Nem mondom, hogy minden helyes volt, amit  tett, de egy dologért mindannyian hálásak vagyunk neki: fenntartotta a békét a Közel-Keleten".

Az izraeli újságok kommentátorai ennél jóval nyersebben fogalmaztak. A Maariv című napilap publicistája, Aviád Pohorilesz "Hátba lövés Uncle Samtől" címmel közölt egy cikket, amelyben azzal vádolta Obamát és Hillary Clinton amerikai külügyminisztert, hogy naiv, önelégült és szűklátókörű diplomáciát folytatnak az ügyben, tekintet nélkül a kockázatokra. Vajon ki tanácsolja nekik, hogy "buzdítsák az Egyiptom utcáin tomboló csőcseléket, amely egy olyan ember fejét követeljék, aki öt perccel ezelőtt még az elnök (Obama) bátor szövetségese volt, a józan ész talán egyetlen szószólója a Közel-Keleten?" - tette fel a kérdést Pohorilesz. "Az amerikai elnökök generációkon át jellemző politikailag korrekt diplomáciája fájdalmasan naiv" - ítélte meg a kommentátor.

Obama vasárnap a demokráciába való "nyugodt átmenetre" ösztönözte Egyiptomot. Bár nem szólította fel Mubarakot a lemondásra, de érzékeltette, hogy napjai valószínűleg meg vannak számlálva.

Hivatalos források szerint Netanjahu arra utasította a stratégiailag fontos városokban állomásozó izraeli nagyköveteket, hogy nyomatékosítsák az adott ország kormányaiban Egyiptom stabilitásának kiemelkedő fontosságát. "Komoly következményei lehetnek annak, ha Jordánia és Szaúd-Arábia azt látja, hogy a nyugati hatalmak sorra cserben hagyják Mubarakot" - idézett szó szerint egy tisztségviselőt a Haaretz című napilap. "A kérdés az, hogy megbízhatónak tartjuk-e Obamát vagy sem. Jelenleg úgy néz ki, hogy nem az. És ez a kérdés nem csak Izraelben, hanem az egész régióban visszhangzik" - tette hozzá. 

Szintén a Haareztben Ari Savit arról írt, hogy Obama elárulta "a mérsékelt egyiptomi elnököt, aki hűséges volt az Egyesült Államokhoz, őrizte a stabilitást és a feleket visszafogottságra intette". Véleménye szerint Amerika annak érdekében, hogy megnyerje magának az arab országok többségét, kockáztatja a szerepét mint szuperhatalom és mint megbízható szövetséges. "Ázsia, Afrika és Dél-Amerika-szerte azt figyelik a vezetők, hogy mi zajlik Washington és Kairó között. Mindenki felfogja az üzenetet: Amerika szava semmit sem ér" - vonta le a következtetést Savit.

Egyiptom, Izrael legerősebb szomszédja az arab államok közül elsőként kötött békét Izraellel 1979-ben. A békeszerződést aláíró egyiptomi elnököt, Anvar Szadatot két évvel később meggyilkolta egy egyiptomi fanatikus. 13 évvel később Jordánia is békét kötött a zsidó állammal. A megegyezést Jichák Rabin izraeli kormányfő írta alá, akit 1995-ben egy szélsőjobboldali fiatalember agyonlőtt. Azóta nem kötöttek békemegállapodást a Közel-Keleten, Libanon és Szíria formálisan még mindig hadban áll Izraellel.

Az egyiptomi zavargásokkal kapcsolatos híreket kövesse itt!

Hirdetés