2011. január. 26. 06:57 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 26. 06:08 Világ

Bírálniuk kell saját államukat a kínaiaknak

A kínai miniszterelnök először látogatott el egy panaszirodába.

Ven Csia-pao mindezt egy pekingi, úgynevezett petíciós irodában fejtette ki, ahol a polgárok panaszt emelhetnek a kormány munkája ellen. A Kínai Népköztársaság 1949-ben történt megalakulása óta első ízben fordult elő, hogy egy kormányfő egy ilyen irodába látogatott el.

A kínai állami televízió helyi idő szerint kedden este idézte a kormányfőt, aki az irodát felkereső "panaszosok", illetve az alkalmazottak előtt hangsúlyozta: a kormánynak meg kell teremtenie a feltételeket ahhoz, hogy a polgárok bírálhassák és felügyelhessék a kormányt, és ily módon lehetővé tegyék, hogy az felelősségteljes módon oldhassa meg a lakosság problémáit, illetve nehézségeit.

Az - úgymond - történelmi látogatás ellenére megfigyelők emlékeztettek: Kínát mostanáig felettébb aggasztotta minden fajta belső bírálat. A kormány nem enged semmi fajta tiltakozást, és valójában cenzúrázza a médiát, továbbá az internetet, különös tekintettel az olyan tartalomra, ami destabilizálhatja a vezetést, illetve felettébb kritikus azzal szemben

A kommunista rezsim nyílt bírálóit - köztük az irodalmi Béke Nobel-díjas írót, Lio Hsziao-pot  felforgatás gyanújával börtönbe vetették. Mindennek ellenére az idézett megfigyelők szerint a mostani látogatás, illetve az annak során elhangzottak egyfajta fordulópontra utalhatnak, jelezve talán, hogy a kormány határozottabban kívánja folytatni a demokratikus reformokat. Mindennek bizonyítására azonban konkrét kezdeményezésekre lenne szükség - tették hozzá.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?