2011. január. 18. 15:26 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 18. 18:08 Világ

Könnygázzal oszlatták a tüntetőket Tunéziában

Az először még csak néhány száz főnyi tüntető először a környező utcákba menekült a könnygáz elől, majd nagyobb számban tért vissza, a rendőrök újabb, igen erőteljes beavatkozását váltva ki.

Erőszakosan, könnygázzal oszlatott szét a rendőrség kedden Tuniszban mintegy ezer tüntetőt, köztük iszlamistákat, akik amiatt tiltakoztak, hogy a bukott Ben Ali elnök utáni kormányban is bennmaradt az előző, nagyon népszerűtlen rezsim több tagja.

A demonstrálók élén haladt a 63 éves Szadok Suru, a Ben Ali által betiltott Ennahda tunéziai iszlamista mozgalom volt elnöke, aki tavaly október végén szabadult, miután húsz évet töltött börtönben politikai tevékenysége miatt. "Az új kormány nem képviseli a népet, buknia kell. Nemet mondunk az RCD-re" - mondta az AFP-nek a Tunisz központjában, a Habíb Burgiba sugárúton lezajlott tüntetésen. Az RCD a korábbi elnök vezette Alkotmányos Demokratikus Egyesülés rövidítése.

Az iszlamista vezetőt hárman vették körül, láthatólag a testőrei. Fiatalok "Igent mondunk az Ennahdára" feliratot tartottak magasra a közelében. A rendőrök távozásra szólították fel a tüntetőket az érvényben lévő rendkívüli állapot értelmében, amely szerint háromnál többen nem gyülekezhetnek, majd - szakítva a hétfői tüntetésen tanúsított visszafogottságukkal - könnygázt vetettek be, és gumibotjaikat is használták a tömeg szétzavarásához.

Az először még csak néhány száz főnyi tüntető először a környező utcákba menekült a könnygáz elől, majd nagyobb számban tért vissza, a rendőrök újabb, igen erőteljes beavatkozását váltva ki. "RCD, gyilkosok!" - skandálták a tiltakozók, meg azt, hogy "Kenyéren és vízen lehet élni, de az RCD-vel nem!". "Elutasítjuk ezt a bűnöző kormányt, amely el akarja lopni népünk lázadását - mondta egy tüntető. - Olyan kormányt akarunk, amely valóban a népet képviseli. Elítéljük az ellenzéki bábpártokat, amelyek most a kormányban vannak."

Pár órával a tüntetés után lemondott négy miniszter, akit az ellenzék képviseletében vontak be hétfőn a nemzeti egységkormányba. Nem tudni, hogy lépésük az egész - 40 tagú - testület bukását fogja-e okozni. Hárman közülük a nagy mozgósító képességgel rendelkező UGTT szakszervezeti mozgalom tagjai, a negyedik az FDLT ellenzéki párthoz tartozik. Fontolgatja a lemondását egy ötödik miniszter is. Felfüggesztette koalíciós tagságát, és szintén kivonulással fenyegetőzik az et-Tadzsdíd ellenzéki párt, amely maga is azt követeli, hogy a megbukott rezsim összes tagja távozzék a kormányból. Vezetője, Musztafa ben Dzsaafar közölte, hogy konzultációk folynak a miniszterelnökkel a kormány összetételéről, és a tárgyalásokban részt vesz az UGTT is.

Tüntetések voltak más tunéziai városokban is. Mintegy ötezren tüntettek Szfákszban, az ország gazdasági metropoliszában, ahol néhány napja tüntetők felgyújtották az RCD impozáns székházát. Ezrek gyűltek össze Szídi-Bu-Zídban is, ahonnan elindult december közepén a népi felkelés Ben Ali önkényuralma ellen. A közeli Regebben körülbelül ezer résztvevője volt egy tiltakozó menetnek. Kaszrínban, a "jázminos forradalom" egy másik erődítményében ötszázan gyűltek össze, főként jogászok és szakszervezetiek.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.