Megjelent a szlovákiai útmutató a kisebbségi nyelvhasználati jogokról
Nyelvi jogok Szlovákiában a címe annak a kiadványnak, amely a szlovákiai kisebbségek anyanyelv-használati jogait foglalja össze.
A százezer példányszámban kiadott füzetecske az Új Szó napilap csütörtöki, a Vasárnap és a Szabad Újság című hetilapok e heti kiadásának mellékleteként került a széles nagyközönséghez.
"A szlovákiai anyanyelvhasználattal kapcsolatban szinte minden kérdésre választ ad ez a füzet, olyan kézikönyv, amelynek minden családban meg kell lennie" – állította az Új Szóban Tóth Károly, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője. Horony Ákos, jogász szerint a helynevek és személynevek használatával kapcsolatos lehetőségekről, a kulturális rendezvényekről, az emléktáblákról és a reklámfeliratokról is tájékoztat a kiadvány.
"Az önkormányzatok is nagy hasznát vehetik ennek a kiadványnak, mivel részletesen tárgyaljuk benne a polgárok önkormányzatokkal szembeni nyelvi jogait és az önkormányzatok kötelességeit, amelyeket legtöbbször tájékozatlanság miatt nem tartanak be, vagy nem tudnak biztosítani" - hívta fel a figyelmet Horony. Az egyes témák mellett a vonatkozó jogszabályok egyes szövegrészei is megtalálhatók a füzetben szlovákul és magyar fordításban is, így mindenki a törvény eredeti szövege alapján győződhet meg arról, hogy a kórházakban vagy a hivatalokban milyen esetben és hol kommunikálhat magyarul.
Az értékes kiadvány szerzői Horony Ákos, Cúth Csaba és Lancz Attila. A tájékoztatót, amely a szlovákiai magyarok lakta települések térképét is tartalmazza, a Fórum Kisebbségkutató Intézet és az Anyanyelvünkért Polgári Társulás adta ki.