2010. december. 22. 17:12 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 22. 17:01 Világ

Albánia nemzetközi vizsgálatot kér a szervkereskedelem ügyében

A vádak szerint Albániának köze volt a szomszédos Koszovóban egy évtizeddel korábban állítólag folytatott illegális szervkereskedelemhez.

Sali Berisha albán miniszterelnök kormánya tiranai ülésén bejelentette: meghívják az Európai Unió koszovói rendőri és igazságügyi misszióját (EULEX) és a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ügyében ítélkező hágai Nemzetközi Törvényszéket, hogy vizsgálják ki az állítólagos szervkereskedelem albániai vonatkozásait.

Berisha teljes együttműködést ígért a vizsgálathoz, hangsúlyozva: garantálni akarja az Európai Uniónak, az EULEX-nek és az Európa Tanácsnak, hogy országa minden szükséges feltételt megteremt a vizsgálat lefolytatásához.

Az Európa Tanács (ET) múlt kedden nyilvánosságra került jelentéstervezete hírszerzési beszámolókra hivatkozva gyilkosságokkal, illegális szervkereskedéssel és egyéb bűncselekményekkel hozta kapcsolatba Hashim Thaci koszovói miniszterelnököt. Az áldozatokat állítólag Albániába hurcolták.

Vladimir Vukcevic, a háborús bűncselekményekben illetékes belgrádi ügyész szerint mintegy 400 szerb fogoly és száz másik, nem albán nemzetiségű koszovói lakos kerülhetett a szervkereskedők karmai közé 1999-2000-ben.

Thaci múlt csütörtökön vehemensen tagadta és botrányosnak nevezte az ellene felhozott vádakat, s felszólította az ET-jelentést készítő svájci Dick Martyt, hogy tárja elő bizonyítékait, "ha vannak ilyenek".

Berisha szintén szorgalmazta, hogy Marty adja át összes bizonyítékát az EULEX-nek, "ha valóban vannak bizonyítékai".

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.