Olaszország: előre látható erőszak
Előre látható erőszaknak nevezte szerdán a Rómában előző nap kirobbant utcai harcokat a La Repubblica című olasz napilap, egyszerre kommentálva a kormány által épphogy megnyert bizalmi szavazást és a tüntetéseket.
Silvio Berlusconi kormánya a szenátusban kényelmes, az alsóházban szűk, mindössze háromfős többséggel élte túl a bizalmatlansági indítványt. Az utcai megmozdulások "annak az országnak a zavarát, bizonytalanságát fejezték ki, amely nem képes többé hallatni szavát, nem talál többé közös nevezőt önmaga és a kormányzók között" - állt az újságban, amely A játszma csak most kezdődik címmel jelentette meg vezércikkét. Ennek szerzője szerint az Északi Liga harminc napot adott Berlusconinak, akinek vagy sikerül befogni (Pierferdinando) Casinit (a kereszténydemokraták vezetőjét) vagy Olaszország szavazni megy... "összegezve: a Lovag győzött, de a mérkőzés még csak most kezdődött el". A La Repubblicának adott interjúban Massimo D'Alema, a Demokrata Párt (PD) volt elnöke úgy fogalmazott: Fini igazi harcot folytatott Berlusconi ellen. "Ezt el kell neki ismerni. De nincsen annyi pénze és hatalma mint a Lovagnak."
"Berlusconi egyértelműen győzött... nem elsöprő győzelem, de ellenségei veresége vitathatatlan... ami tényleg érdekli az országot az az, hogy mire használja fel győzelmét Berlusconi" - állt a Corriere della Sera vezércikkében. A Berlusconi győz és az UDC felé nyit főcímmel megjelent lap a Casini vezette Kereszténydemokrata Unióval (UDC) való kormánybővítés lehetőségeit elemezte.
Berlusconi nem diadalittasan, inkább "óvatos túlélőként" mutatkozott a bizalmi szavazást követően, és attól tart, hogy a stabilitás hiánya fegyvert ad az Olaszországgal szembeni pénzügyi spekulációnak". Ha az UDC elnöke nemet mond, miatta kell előrehozott választásokat tartani - áll a lapban. A Corriere teljes oldalt szentel a Lovag "ezer életének", akit ismét két nő mentett meg: a FLI-t (Fini pártját) eláruló Maria Grazia Squilini úgy nyilatkozott, nem szavazhatta le azt a kormányt, amelynek hozzájárult a megszületéséhez. Catia Polidori tagadta, hogy kormányszékért cserébe szavazott volna Berlusconira. Megkérdőjeleződött a Finit támogató ellenzéki Demokrata Párt (PD) stratégiája is. A Corriere Matteo Renzi firenzei polgármestert idézte, aki szerint Pierluigi Bersani főtitkárnak mégsem kellett volna "elvtársként ünnepelni Finit".
Hű, micsoda ütés címmel jelent meg a Paolo Berlusconi birtokolta Il Giornale írása. "Berlusconi nyert, ahogy szokott. Fini nevetségessé vált: száműzetésbe kellene mennie" - mondja a lapban a főszerkesztő. Utóbbi úgy látja, Casininek a "sem a Finiben, sem a radikális baloldalban nem bízó vatikáni hierarchia tanácsolja majd a Berlusconihoz való közeledést". Fal a politika és az ország között című vezércikkében a torinói La Stampa első oldalain az olasz utcákon történteket elemezte. "A palotáiba bezárt politika a hónapok óta várt leszámolást élvezi... kint a város lángokban áll"- számolt be vezércikkében a napilap külön oldalt szentelve a tüntetőktől megtámadt pénzügyőrnek, aki szolgálati fegyverével védekezett. Az újság szerint hajszálon múlott, hogy kedden Rómában nem volt áldozat.