2010. december. 10. 05:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 10. 01:55 Világ

Összetörték a brit trónörökös kocsiját a londoni tüntetők

Az utóbbi évek legsúlyosabb, brit királyi személy elleni biztonsági incidense esett meg Londonban. Az egyetemi tandíjak felső határának megemelésén feldühödött tömeg még csütörtökön késő este is tört-zúzott a brit főváros utcáin.

Az utóbbi évek legsúlyosabb zavargásai törtek ki csütörtök este Londonban, ahol az egyetemi tandíjhatárok emelése ellen összehívott tiltakozó demonstráció a rendőrséggel vívott heves összecsapásokba torkollt. A megmozdulás részvevői megtámadták és megrongálták Károly brit trónörökös autóját is, a herceg és vele utazó felesége azonban sértetlen maradt.

A brit parlament alsóháza csütörtök este fogadta el az angliai állami egyetemi tandíjak lehetséges felső határának meredek emeléséről szóló kormányzati indítványt. A győzelem ára - az utcákat elöntő erőszak mellett - a fél éve hatalomra került konzervatív-liberális koalíció eddigi legnagyobb belső lázadása volt.

Az indítványt az alsóház a vitanap végén 21 fős többséggel fogadta el, jóllehet a koalíciónak 84 fős többsége van az összes többi frakció létszámához képest, vagyis a törvényjavaslattal több tucatnyi kormánypárti képviselő is szembefordult.

Hitelre tanulnak

A Konzervatív Párt és a Liberális Demokraták alkotta koalíciós brit kormány az általános költségvetési megszorítások részeként az állami felsőoktatás támogatását is jelentősen lefaragta, és a csütörtök este elfogadott törvénnyel lehetővé tette, hogy az angliai egyetemek a jelenlegi 3290 fontról (egymillió forintról) kilencezer fontra (csaknem 3 millió forintra) emeljék az éves tandíj felső határát, pótlandó a kieső állami juttatásokat.

Az egyetemi tandíjakat Angliában nem a tanulmányok ideje alatt fizetik a hallgatók, hanem utólag kell törleszteniük, de akkor is csak abban az esetben, ha a végzett diplomásoknak már állásuk van, és éves jövedelmük eléri a brit kezdő diplomás alkalmazottak átlagfizetésének megfelelő 21 ezer fontot (7 millió forint). 

A tüntetéseket szervező brit országos diákszövetség (NUS) szerint azonban a felső tandíjhatár emelésének lehetőségével szinte bizonyosan élnek majd az egyetemek, és ennek eredménye az lesz, hogy a diplomások több tízezer font adósságteherrel kezdik pályafutásukat.

A diákok a kisebbik kormánykoalíciós partnerre, a Liberális Demokratákra különösen dühösek, mivel a párt első embere, Nick Clegg - a jelenlegi miniszterelnök-helyettes - a májusi parlamenti választások előtt még azt ígérte, hogy a liberálisok nem fogják támogatni a tandíj felső határának emelését.

A csütörtöki alsóházi szavazáson sok liberális képviselő nem is szavazta meg az erről szóló kormányindítványt, sőt a tory padsorokban is többen tartózkodtak, vagy éppen a tervezet ellen voksoltak. Ez volt a májusi választások után hatalomra került koalíció eddigi legnagyobb szakítópróbája.

Tombolni kezdett a tömeg

A parlament előtt tüntető tömeg a végszavazás előtt is többször keményen összecsapott a lovas egységekkel megerősített rendőri erőkkel, a szavazás után azonban elszabadultak az indulatok, és a tömeg törni-zúzni kezdett. Egy csoport megpróbálta betörni a pénzügyminisztérium, illetve a legfelsőbb bíróság közeli épületeinek bejáratait. 

Sok tüntető átvonult a londoni West End híres - és a karácsony előtti időszakban különösen zsúfolt - bevásárlónegyedébe, és a Regent Streeten, valamint az Oxford Streeten több üzletet is feldúltak, számos kirakatot betörtek.

Károlyék rosszkor, rossz helyen

A Regent Streeten éppen akkor haladt el Károly walesi herceg és felesége, Kamilla cornwalli hercegnő autója, amelyet a tüntetők szintén megtámadtak. A támadók megrugdosták a jármű oldalát, a kocsihoz egy festékesdobozt vágtak, és betörték egyik ablakát is.

A különleges kiképzésű Daimler végül megérkezett a londoni Palladium színházhoz, ahol a trónörökös pár egy gálarendezvényen vett részt, ám az exkluzív jármű úgy nézett ki, mintha a roncstelepről hozták volna ki: bal első ablaka be volt zúzva, oldalát horpadások borították, bal hátsó sárvédőjén és ajtóoszlopán pedig hatalmas fehér festékfoltok éktelenkedtek. 

A Clarence House - a brit trónörökös hivatala - csütörtök este közölte, hogy sem Károlynak, sem Kamillának nem esett bántódása.

A legsúlyosabb biztonsági incidens

A 62 esztendős Károly herceg II. Erzsébet királynő elsőszülött fia, és a brit trón első számú várományosa. Az utóbbi évtizedekben ez volt a legsúlyosabb biztonsági incidens, amely a brit királyi család valamely magas rangú tagját érte.

A zavargások felszámolására indított rendőrségi akció még csütörtökön késő este is tartott. Az összecsapásokban 37-en megsérültek, 15 személyt őrizetbe vettek.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.