2010. december. 06. 13:09 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 06. 13:40 Világ

Concorde-per: a Continental Airlines a felelős

A Continental Airlines amerikai légitársaság felelősségét állapította meg hétfőn a Párizs melletti Pontoise bírósága a tíz évvel ezelőtt lezuhant Concorde repülőgép tragédiájában, amely 113 emberéletet követelt.

Az amerikai légitársaságot a bíróság 200 ezer eurós pénzbüntetésre, valamint egymillió eurós kártérítés megfizetésére kötelezte a Concorde-ot üzemeltető Air France-nak. A francia légitársaságot minden felelősség alól felmentette a bíróság. A Continental azonnal jelezte: fellebbez az ítélet ellen.

A hivatalos vizsgálatok szerint a tragédiát az okozta, hogy felszálláskor a Concorde ráfutott egy fémdarabra, amely a Continental Airlines amerikai légitársaság előtte felszálló egyik gépéről esett le; a hulladék szétvágta a szuperszonikus repülő kerekét, amelynek szétrepülő darabjai megsértették az üzemanyagtartályt, s az így berobbant kerozin okozta a gép pusztulását. 

A vádlottak padján a Continental, annak két egykori alkalmazottja, a Concorde projektjének két egykori irányítója, valamint a francia polgári légiközlekedési igazgatóság egyik volt vezetője foglalt helyet. A három utóbbi személyt azzal vádolták, hogy a katasztrófa előtt alábecsülték a Concorde korábbi incidenseinek jelentőségét. Az a szerelő, aki a leszakadt fémdarab felhelyezéséért volt felelős az amerikai légitársaságnál, 15 hónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott. A négy másik vádlottat viszont felmentette a bíróság. 

A februárban kezdődött perben a francia légitársaság 15 millió eurós kártérítést követelt az egyik legnagyobb konkurensének számító Continentaltól, arra hivatkozva, hogy az amerikai légitársaság az Air France-nak nemcsak az imázsán rombolt, hanem a jó hírnevét is besározta. 

A Continental ugyanis megtámadta a francia igazságügyi szakértők következetését, és szemtanúkkal kívánta bebizonyítani, hogy a Concorde már azt megelőzően lángra kapott, hogy áthaladt a fémdarabon. Ennek pedig az amerikaiak szerint az volt az oka, hogy az Air France rosszul készítette elő a Concorde-ot a felszállásra. Ez utóbbi tényt azonban a bíróság nem látta megalapozottnak, ezért "morális károkozásért" 500 ezer eurós, s az imázsrontásért is ugyanekkora összeg megfizetésére kötelezte a Continental Airlinest. 

A francia légitársaság gépe 2000. július 25-én zuhant le. A katasztrófa nem sokkal azután érte a New Yorkba tartó járatot, hogy elindult a párizsi Charles de Gaulle repülőtérről. A gép, amelynek baloldali hajtóműve a felszálláskor kigyulladt, egy szállodára zuhant Párizs Gonesse nevű elővárosában. A tragédiában mind a száz utas - többségében német állampolgárok -, a kilenc tagú francia személyzet és a szállodaépületben tartózkodó négy személy életét vesztette.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.