WikiLeaks: egy magyar "bürokrata túlélő" miatt aggódott Washington
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) tavalyi vezetőváltással kapcsolatban Washington aggodalmát fejezte ki az ügynökség politikai vezetője, a magyar Cserveny Vilmos miatt, ám az USA bécsi képviseletéről küldött titkos üzenet szerint ő egy "tökéletes bürokrata túlélő", aki szintén felsorakozik majd az új NAÜ-főigazgató mögött – írja a Guardian, amely most hozta nyilvánosságra a WikiLeaks által kiszivárogtatott diplomáciai üzenet teljes szövegét.
Az USA nagy várakozásokkal tekintett a NAÜ tavalyi vezetőváltása elé, amelynek során az ügynökség főigazgatói székében a japán Amano Jukija váltotta a posztról távozó Mohamed el-Baradeit – derül ki az USA bécsi missziójának 2009. július 7-én keltezett titkos üzenetéből, amelyet a WikiLeaks szivárogtatott ki és teljes terjedelmében tegnap tett közzé a Guardian.
Az üzenet szerint a vezetőváltás „az évtized lehetőségét” jelentette a NAÜ átszervezésére és modernizálására, ám a kulcspozícióban dolgozó további felső vezetők leváltása hosszabb időt vesz igénybe, mert néhányukat a közelmúltban előléptették vagy meghosszabbították a szerződésüket.
A Guardian szerint az Amano „barátait és ellenségeit” feltérképező üzenetben a washingtoni aggodalmak között kiemelt helyet kap egy magas rangú magyar hivatalnok, Cserveny Vilmos, a NAÜ politikai igazgatója (az External Relations and Policy Coordination, azaz EXPO néven működő szervezeti egység első embere), akit a vezetőváltás előtt, 2009 februárjában léptettek elő helyettes főigazgatóvá (Assistant Director General – ADG) és 2013-ig meghosszabbították szerződését.
Az üzenet szerint az ADG poszt elnyerése „személyes előléptetés”, ezt a pozíciót töltötte be például a távozó el-Baradei is 1993 és 1997 között. „Bár Cservenyt el-Baradei feltétlen hívének tartják, ő egy tökéletes bürokrata túlélő, aki valószínűleg Amano mögé áll majd az új szervezetben” – hűti le a washingtoni félelmeket a bécsi üzenetet jegyző Geoffrey R. Pyatt amerikai diplomata.
Szintén szó esik Cserveny akkori helyetteséről, a kanadai Tarik Raufról, aki az üzenet szerint „nem teljesen megbízható” és akit „az orosz érdekekhez közel állónak tekintenek”. Ezen kívül Pyatt szerint Rauf nem segítette Irán ügyét sem. Minderről tud a NAÜ új főigazgatója is, és Raufot „jelentősen meggyengítik” majd a vezetőváltás után – teszi hozzá üzenetében az amerikai diplomata.