Románia és Magyarország megszabadult történelmi terheik nagy részétől
Romániának és Magyarországnak már sikerült megszabadulnia nyomasztó "történelmi terheik" nagy részétől – fejtette ki Füzes Oszkár bukaresti magyar nagykövet a román külügyminisztériumban a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok felvételének 90. évfordulója alkalmából tartott hivatalos ceremónián.
A romániai sajtó szerdán idézte a nagykövet szavait, aki felhívta a figyelmet: a budapesti Nemzeti Színház különleges jelentőségű a magyar nemzet számára, ezért nem a legalkalmasabb helyszín a román nemzeti ünnep alkalmából tartandó megemlékezésre, hiszen az a nap (1918. december 1.) Magyarország számára Erdély elvesztését jelentette. "A román félnek is meg kell értenie a magyar érzékenységet" – tette hozzá Füzes Oszkár, utalva a közelmúlt eseményeire, arra, hogy a budapesti román kulturális intézet ki szerette volna bérelni a színházat a nemzeti ünnep alkalmából tartandó rendezvényre.
A Mediafax hírügynökség idézte Bogdan Aurescu román külügyi államtitkárt, aki megismételte a tárca korábbi közleményéből ismert álláspontot. A tisztségviselő sajnálatosnak nevezte a történteket, amelyek – mint fogalmazott – jelentős "szervezési nehézségeket" okoztak. Kifejezte reményét, hogy csupán elszigetelt, kivételes esetről van szó, amelynek nincs köze a stratégiai partnerségből adódó, rendkívül jó kétoldalú kapcsolatok alakulásához. Aurescu szerint a két ország társadalmának a viszonyában az egyetértés a meghatározó, nem pedig a múlttal kapcsolatos érzékenység.
Füzes Oszkár szerint elérkezett az a pillanat, amikor kijelenthetjük: Magyarország és Románia ma már nem csupán papíron és nem csupán a nemzetközi kapcsolatok keretében szövetségese egymásnak, hanem valódi jó szomszédnak és jó barátnak tekinti egymást. Románia és Magyarország egymás ellen fellépve semmire sem megy, együtt viszont akár csodákra is képes – hangsúlyozta a nagykövet.