2010. november. 19. 11:41 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 19. 11:53 Világ

Der Standard: rágalomkampány Paul Lendvai ellen

Paul Lendvainak a miniszterelnökkel szemben gyakorolt kritikájára vezette vissza az előző nap a Heti Válaszban az ausztriai publicistáról megjelent cikket a Der Standard című osztrák napilap pénteki kommentárja.

„Csak idő kérdése volt, mikor vág vissza neves kritikusai ellen a birodalom: a belpolitikai birodalom, amit Orbán Viktor magyar miniszterelnök épít” - írta a liberális napilap, amelyben Paul Lendvainak vendégkommentátorként heti rendszerességgel jelentkező rovata van.

A lap Magyarországgal rendszeresen foglalkozó munkatársa, Josef Kirchengast megfogalmazása szerint legutóbbi könyvével (Mein verspieltes Land - Eljátszott országom) Lendvai egyfajta felségsértést követett el. "Ilyet nem lehet büntetlenül tenni egy olyan ember ellen, aki már első miniszterelnöksége idején is feketelistát köröztetett állítólag Magyarország-ellenes újságírókról" - tette hozzá.

A kommentátor úgy látja, "Magyarország-ellenesnek" az számít, aki kritikus Orbán Viktorral szemben. A volt kommunista titkosszolgálattal való állítólagos együttműködés vádja Paul Lendvai ellen nem új, és Lendvai hihetően cáfolta azt. De ha Közép-Európa egyik legtekintélyesebb publicistája elszámoltatja a magyar politikai osztályt - nem csak Orbán táborát -, akkor ellene tenni kell valamit - írta.

Az eset - a médiába való "beavatkozással" és az alkotmánybíróság hatáskörének szűkítésével együtt - ízelítő abból, hogy merre halad "Orbán birodalma" - írta Kirchengast. "A történelem különösen fanyar iróniája, hogy ez a politikus, aki a kommunizmus vége után olyan sokat tett a magyar demokrácia felépítéséért, a jelek szerint most szisztematikusan aláássa azt" - zárta a cikket.

A lap budapesti tudósítást is közölt a Lendvai elleni vádakról. A tudósító úgy vélekedik, a Heti Válasz "rágalmazási hadjáratot" folytat a publicista ellen, és a magyar hetilapban közölt fakszimilék "nem bizonyítanak semmit". Nem Paul Lendvai jelent bennük a rendszernek, hanem a bécsi magyar követség munkatársai a Lendvaival folytatott beszélgetésükről. Releváns információkat, amiket átadott volna, nem tartalmaznak ezek a feljegyzések - írta Gregor Mayer. Ehhez járul, hogy a magyar rendszer árnyalatnyival liberálisabb volt a többi egykori kommunista diktatúránál. Alkalmanként forgatni is engedték Lendvait
Magyarországon, de eközben szoros megfigyelés alatt tartotta a titkosszolgálat - írta.

Lendvaihoz hasonlóan úgy vélekedik, hogy a publicista legutóbbi könyve lehet a "rágalomhadjárat" oka. Lendvai a nemrég megjelent német nyelvű kiadványban "Közép-Európa beteg embereként" jellemzi Magyarországot, és ezért a baloldal csődje mellett az "Orbán megtestesítette jobboldali populizmust" tartja felelősnek - írta a Der Standard tudósítója a Rágalomkampány Paul Lendvai ellen című cikkben.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.