Szlovákiában csökkennek a politikusok fizetései
Zöld utat adott szerdán a szlovák kormány annak a koalíciós képviselői javaslatnak, amely alapján a jövő évben mintegy 10 százalékkal csökkenne a vezető politikusok bére.
A törvényjavaslat célja, amelyet november elején első olvasatban már a parlament el elfogadott, hogy költségvetési pénzeket takarítson meg az államkasszának.
Ugyanakkor a képviselői fizetések nagysága függene az előző év költségvetési hiányától is. Egy-egy képviselő fizetése minden évben az előző év költségvetési hiányának a duplájával csökkenne. Miután az idén a várható költségvetési hiány 7,8 százalék, e modell szerint a jövő évben a képviselői fizetések 15,6 százalékkal lennének alacsonyabbak. További intézkedés, hogy megszüntetnék a képviselői fizetések befagyasztását, amely két éve van érvényben.
Csökkennének a különféle térítések, asszisztensi fizetések és az irodabérlések ára is. A végkielégítés az eddigi öt képviselői átlagos havi bér helyett csak három havi bér lenne.
Amennyiben az intézkedéscsomagot a parlament elfogadja, a fővárosi lakos parlamenti képviselők havi bére 4,6 százalékkal, míg a vidékieké 3,6 százalékkal csökkenne. A képviselők egész havi jövedelme a különféle költségtérítésekkel együtt a jövő évben átlagban 10,13 százalékkal lenne alacsonyabb, mint az idén.
"A képviselők bérének összekötése a költségvetési hiánnyal rendkívül motivációs és értelmes döntés" - jelentette ki Richard Sulík, a szlovák parlament elnöke. Az ellenzék szerint az intézkedés "kaotikus és rendszeridegen".
A javaslat a koalíciós Kereszténydemokrata Mozgalomnak (KDH) sem tetszik, de képviselői a parlamenti szavazáskor támogatták. A párt képviselői az előterjesztést nem írták alá. A KDH ugyanakkor azt is szeretné, ha a parlamenti képviselő fizetése nem háromszorosa, hanem csak 2,7-szerese lenne az országos átlagnak.
A szlovák parlament képviselőinek átlagos havi jövedelme az idén 3500 euró körül mozog.