Az Arab Emírségek, Ausztrália és az USA a karbonindex-lista élén
Az Egyesült Arab Emírségek, Ausztrália és az Egyesült Államok érte el a legmagasabb értéket egy új karbonindexben, amelyet a jelenlegi és múltbeli széndioxid-kibocsátás súlyozásával dolgozott ki egy magántársaság.
A Maplecroft nevű brit tanácsadó cég által összeállított és szerdán közzétett index 50 százalékos súllyal veszi figyelembe az országok jelenlegi egy főre jutó kibocsátását, míg az aktuális összkibocsátásnak és a múltban felhalmozott kibocsátásnak 25-25 százalékos súlyt ad. A 183 országból álló rangsor élbolyában a gazdag országok és az OPEC-tagállamok végeztek.
A kétes értékű első helyet az Egyesült Arab Emírségek nyerte el, nagyrészt az ország tengervizet sótalanító üzemeiben az elmúlt néhány évben hatalmas mennyiségben felhasznált fosszilis energiahordozó miatt.
A súlyozott index alapján második helyen a szénfüggő Ausztrália végzett, megelőzve az Egyesült Államokat, amely ugyanakkor az 1900 óta kumulált kibocsátás tekintetében messze megelőz minden más országot, és a jelenlegi összkibocsátásban Kína mögött a második. A jelenlegi egy főre jutó kibocsátás Ausztráliában és az Egyesült Államokban is nagyon magas.
A negyedik helyen Kanada végzett, majd Hollandia, Szaúd-Arábia, Szingapúr, Oroszország, Belgium és Kazahsztán következik a sorban.
Kína a 26. helyen végzett; jóllehet jelenlegi összkibocsátásával világelső, egy főre jutó kibocsátása az 1,3 milliárdos népesség miatt a gazdag országokénak csupán a töredéke.
A lista végén az afrikai országok szerepelnek. Az utolsó, 183. helyen Csád végzett, ahol a lakosság mindössze 2 százalékának van áramellátása.
A Maplecroft közlése szerint az index kiszámításával a befektetőket szeretnék figyelmeztetni, mely országok lennének a legsérülékenyebbek abban az esetben, ha az ENSZ égisze alatt zajló nemzetközi klímatárgyalásokon szigorítanák a karbonkibocsátás feltételeit.
A világszervezet soron következő klímacsúcsára a mexikói Cancúnban kerül sor november 29. és december 10. között. Egy új globális klímaegyezmény megkötésének esélyeit azonban elemzők csekélynek tartják.