A kárpátaljai magyarok negyede érez diszkriminációt
A kárpátaljai magyarok 25 százaléka, míg a felvidéki magyarok 13 százaléka érzi úgy saját bevallása alapján, hogy az elmúlt évben hátrányos megkülönböztetés érte származása miatt - közölte Sik Endre, a Tárki Zrt. vezető kutatója szerdán, az ENRI-East elnevezésű európai kutatásra hivatkozva.
Sik Endre közleményében hangsúlyozza: a felmérés szerint az Ukrajnában élő magyarok 21 százaléka, míg a szlovákiai magyarok 9 százaléka hagyná el biztosan az országot, amennyiben ezt megtehetné.
A kutatás alapján megállapítható, hogy legnagyobb mértékben az ukrajnai magyarok és a lengyelországi ukránok tapasztalnak ellenük irányuló diszkriminációt, míg a legkisebb 1, illetve 3 százalékos megkülönböztetésről a magyarországi szlovákok és a fehéroroszországi lengyelek számoltak be - fejti ki a szakember.
A Tárki munkatársa megjegyzi továbbá, hogy a legerősebb kivándorlási szándék a Lettországban és Litvániában élő, sokszor hontalan státuszú oroszokat és fehéroroszokat jellemzi.
Az ENRI-East elnevezésű kutatás olyan kisebbségek helyzetét vizsgálja, amelyek az EU keleti határán lévő országokban, az anyaországhoz közel élnek.