Bevonnák szlovákiai kisebbségeket a nyelvtörvény módosításába
Rudolf Chmel felszólította a szlovákiai nemzeti kisebbségek szervezeteit, hogy nyilvánosan véleményezzék és vitassák meg a kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó törvénymódosítási javaslatot, amelyet a jövő héten kíván nyilvánosságra hozni.
Az emberi jogokért és a kisebbségi ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes erről kedden Pozsonyban beszélt, amikor a kisebbségi szervezetek képviselőivel találkozott. Chmel elmondta: az államnyelvtörvénnyel kapcsolatban a legnagyobb probléma az, hogy nincs összhangban a kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó törvénnyel.
"Az összhang hiányából számos ellentét adódik, amelyeket valamilyen módon fel kellene oldani" - mutatott rá a Híd párt kormányzati képviselője. Úgy látja: az államnyelvtörvény parlament előtt lévő újabb módosítási javaslata az alapvető problémákat ugyan eltünteti, "de azért ez még mindig nem az igazi".
A hivatalos kisebbségi nyelvhasználatot szabályozó jogszabály módosításának elfogadása esetén a nyelvhasználati küszöb a településeken a jelenlegi 20 százalékról 10 százalékra csökkenne, azaz a kisebbség nyelvét hivatalos érintkezésekben már akkor is használhatná, ha a lakosságon belüli aránya csak a tíz százalékot éri el.
Ugyanakkor a kisebbségi nyelvhasználati törvény megsértésért ugyanolyan szankciók járnának, mint az államnyelvtörvény be nem tartásáért - fejtette ki Chmel. A büntetések - akárcsak az államnyelvtörvény esetében - 50-től 2500 euróig terjednének. A politikus szerint amennyiben a két törvénynek kompatibilisnek kell lennie, akkor mindkettőnek tartalmaznia kell szankciókat. Úgy vélte, hogy a kisebbségi nyelveknek bizonyos esetekben nagyobb védelemre van szükségük, mint az államnyelvnek.
Chmel elismerte: javaslatainak elfogadtatása a koalícióban nem lesz könnyű. "Nem lesz egyszerű megmagyarázni és elfogadtatni, de az a véleményem, hogy a kisebbségi nyelveknek valóban nagyobb védelemre van szükségük, mert helyzetük nem olyan erős, mint az államnyelvé" - szögezte le a miniszterelnök-helyettes.
A kisebbségi nyelvhasználati törvény elfogadása az első lépés lenne az egységes, átfogó állami kisebbségvédelmi politika megteremtésében. Következő lépésként - várhatóan a jövő év közepén - elfogadhatnák a kisebbségi kultúrák állami támogatását szabályozó törvényjavaslatot is - fejtette ki a kormányfő helyettese.