2010. november. 08. 11:05 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 08. 10:58 Világ

Orbán a Duna-csúcson: jön a Bukaresti nyilatkozat

A Duna térségének fejlesztése, az ezzel kapcsolatos nemzeti politikai lépések összehangolása, a területi, gazdasági és kulturális kohézió megteremtése a témája annak a csúcstalálkozónak, amely Orbán Viktor részvételével vette kezdetét hétfőn Bukarestben.

A Duna-csúcs házigazdája, Traian Basescu román államfő és Emil Boc miniszterelnök egyaránt köszönti a találkozón részt vevő tizennégy ország  delegációit, üdvözlő beszédet mond José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is.  A nap folyamán kétszer tartanak teljes ülést, a házigazdák közben hivatalos ebéden látják vendégül a részvevőket.

A magyar miniszterelnök nem csupán az egyik Duna menti ország képviseletében van jelen a csúcstalálkozón, hanem kiemelkedő szerep vár rá: Magyarország a jövő év első felében tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, és a Duna-stratégia megvalósításának legfontosabb része éppen erre az időszakra esik. Orbán Viktor ebben a minőségében tart közös sajtóértekezletet délután, a csúcstalálkozó befejeztével román kollégájával, Emil Boc-kal. A találkozón elfogadják a Duna-stratégiával kapcsolatos "Bukaresti nyilatkozatot".

Ausztria, Bosznia-Hercegovina,  Bulgária, Csehország,  Horvátország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Németország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna vezető politikusai készülnek felvázolni országaik álláspontját. Miniszterelnöki szinten képviselteti magát Bulgária, Horvátország, Moldova, miniszterelnök-helyettesét küldte Bukarestbe Csehország, Szerbia, Szlovákia, külügyminiszter képviseli Ausztriát, a többi országból különböző tárcák vezetői érkeztek, jelen vannak a Duna-stratégiában érdekelt német tartományok vezetőt is. Lengyelország megfigyelőként vesz részt az eseményen.
 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?