Orbán a Duna-csúcson: jön a Bukaresti nyilatkozat
A Duna térségének fejlesztése, az ezzel kapcsolatos nemzeti politikai lépések összehangolása, a területi, gazdasági és kulturális kohézió megteremtése a témája annak a csúcstalálkozónak, amely Orbán Viktor részvételével vette kezdetét hétfőn Bukarestben.
A Duna-csúcs házigazdája, Traian Basescu román államfő és Emil Boc miniszterelnök egyaránt köszönti a találkozón részt vevő tizennégy ország delegációit, üdvözlő beszédet mond José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. A nap folyamán kétszer tartanak teljes ülést, a házigazdák közben hivatalos ebéden látják vendégül a részvevőket.
A magyar miniszterelnök nem csupán az egyik Duna menti ország képviseletében van jelen a csúcstalálkozón, hanem kiemelkedő szerep vár rá: Magyarország a jövő év első felében tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, és a Duna-stratégia megvalósításának legfontosabb része éppen erre az időszakra esik. Orbán Viktor ebben a minőségében tart közös sajtóértekezletet délután, a csúcstalálkozó befejeztével román kollégájával, Emil Boc-kal. A találkozón elfogadják a Duna-stratégiával kapcsolatos "Bukaresti nyilatkozatot".
Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Németország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna vezető politikusai készülnek felvázolni országaik álláspontját. Miniszterelnöki szinten képviselteti magát Bulgária, Horvátország, Moldova, miniszterelnök-helyettesét küldte Bukarestbe Csehország, Szerbia, Szlovákia, külügyminiszter képviseli Ausztriát, a többi országból különböző tárcák vezetői érkeztek, jelen vannak a Duna-stratégiában érdekelt német tartományok vezetőt is. Lengyelország megfigyelőként vesz részt az eseményen.