2010. október. 27. 09:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 12. 07:07 Világ

Észak-Korea élelemért engedné a családi találkozókat

Élelmiszersegélyt és közös gazdasági projektek megvalósítását kéri Észak-Korea déli szomszédjától azért cserébe, hogy lehetővé teszi rendszeres találkozók megszervezését szétszakított családok között - jelentette szerdán a Dzsong Ang Ilbo című dél-koreai napilap.

Phenjan kérése még kedden hangzott el azon a kétnaposra tervezett megbeszélésen, amelyet a vöröskereszt és a két Korea kormányzati tisztségviselői tartottak a családi találkozók szervezése ügyében. A szerdai konzultáció részletei egyelőre nem ismeretesek. A dél-koreai média úgy értesült: Észak-Korea a rendszeres összejövetelekért elvárja Szöultól, hogy ismét nagy mennyiségben szállítson Phenjannak rizst és műtrágyát, amint ez bevett gyakorlat volt Ri Mjong Bak jelenlegi dél-koreai államfő hivatalba lépéséig, az előző két elnök hivatali ideje alatt.     

A megbeszélésen a dél-koreai fél álláspontja az volt, hogy havonta kerüljön sor az összejövetelekre. A phenjani delegáció ellenben ennél jóval kevesebb alkalmat engedélyezne évente, aminek feltételéül azt szabja, hogy Szöul folytassa az észak-koreaiakat segítő humanitárius projekteket, valamint tárgyaljanak arról, hogy a dél-koreaiak a jövőben újra felkereshessék a félsziget északi részén magasodó Gyémánt-hegyet, ami Észak-Korea számára jelentős bevételt jelentene. A festői szépségű természeti látványosság látogatását azután állították le, hogy 2008-ban egy észak-koreai határőr agyonlőtt egy dél-koreai turistát.

A hét elején Dél-Korea mintegy ötezer tonnányi rizst küldött északi szomszédjának az árvízkárosultak megsegítésére, de ez a mennyiség jelentéktelennek mondható a korábban, 2008-ig mintegy tíz éven át évente szállított 300-400 ezer tonnához képest. Szöul a héten a tervek szerint 10 ezer tonna cementtel is segíti katasztrófa sújtotta szomszédját.

A két Korea között márciusban - a dél-koreai Cshonan hadihajó elsüllyesztése kapcsán - kiújult feszültség az utóbbi két hónapban enyhülni kezdett, miután Phenjan szabadon engedett amerikai és dél-koreai állampolgárokat, és most pedig lehetővé teszi, hogy ezen a hétvégén - egy év után először - végre ismét találkozhassanak a szétszakított családok.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.