Nincsenek biztonságosan lezárva a román zagytározók
Mostoha körülmények között okozhatnak határokon átnyúló környezeti szennyezést Máramaros megye zagytározói. Egyelőre csak egyet sikerült közülük biztonságossá tenni.
A Krónika című erdélyi napilap hétfői száma beszámol arról, hogy a román hatóságok a magyarországi iszapömlés hatására felmérték a helyi zagytározók helyzetét az esetleges hasonló katasztrófa elkerülése érdekében.
A lap szerint az illetékesek a borsabányai, a kapnikbányai, a felsőbányai, az erzsébetbányai valamint a nagybányai zagytározókat vették alaposan szemügyre.
Máramaros megyében összesen tizenhét zagytározó létezik, amelyek közül a kapnikbányait sikerült biztonságossá és környezetbaráttá tenni - írja a Krónika.
További hat tározó biztonságossá tétele folyamatban van. A tervek szerint az év végéig be kell fejezni a munkálatokat, de az esős időjárás várhatóan késleltetni fogják az átadásukat. További nyolc tározó esetében zajlanak a finanszírozáshoz szükséges eljárások, ezeket a tározókat egyelőre konzerválják.
Egy esetleges gátszakadás következtében egyebek között a Zazar, a Visó, a Tisza és a Szamos folyók vize is károsodhat, egyes településeken pedig 20-60 személyt kell kitelepíteni.
A bizottság szerint a zagytározók esetleges átszakadásához vezető egyik legfőbb ok az, hogy nincsenek biztonságosan és szakszerűen lezárva. A legtöbb tározónál nem figyelik a fizikai-kémiai paramétereket, a fakitermelések maradványai a zagytározók vízgyűjtő medencéiben eltömíthetik a lefolyóvezetékeket.
A bizottság azt is kimutatta, hogy az esővizek gyűjtésére és elvezetésére szolgáló rendszer már elavult, de az is gondot jelent, hogy a tározók nincsenek állandó felügyelet alatt.
Calin Crisan, a Máramaros megyei környezetvédelmi őrség igazgatója szerint a tározókon végzett biztonsági munkálatok a terveknek megfelelően, jó ütemben haladnak.
Emlékeztetett arra, hogy a 2000-es tiszai ciánkatasztrófához jelentős mértékben járult hozzá az időjárás, hiszen tizenkét óra alatt a hőmérséklet mínusz 13 fokról plusz 3 fokra emelkedett, emiatt elolvadt a 20 centiméteres jég, ráadásul huszonnégy óra alatt négyzetméterenként 180 milliméter eső is esett.
"Reméljük, a természet kitart majd mellettünk mindaddig, amíg sikerül lezárni minden zagytározót, hogy ehhez hasonló balesetek többet ne forduljanak elő - mondta az őrségigazgató.