Mit hagynak maguk mögött a chilei bányászok?
Nyolc óra munka, nyolc óra szabadidő és nyolc óra alvás - a több mint két hónapja a föld alatt rekedt 33 bányász hétköznapjai sokban hasonlítanak a felszíni életvitelükhöz, csak most 700 méter mélységben végzik tevékenységeiket. Ha minden jól megy, szerdán megkezdik a felszínre hozásukat, és a hét végig az utoljára kimentett bányász is újra láthatja a családját.
"A kialakított napirendjük szerint nyolc órás műszakokban váltják egymást a munkában: az egyik csoport reggel nyolctól délután négyig dolgozik, a következő négytől éjfélig, a harmadik pedig éjféltől nyolcig" - mondta el a sajtónak Alberto Iturra, a bányászokat segítő pszichológusok vezetője. Ezt a rendszert a vájárok azután vezették be, hogy augusztus 22-én a mentőfuraton elérték őket a műanyag kapszulák, amelyekben többek között élelmiszereket is lejutattak nekik. Az addig eltelt több mint két hétben mindössze kétnaponta egy kanál tonhallal és egy fél pohár tejjel táplálkoztak. A "galambpostával", ahogy a helyiek elnevezték, azonban melegíthető készételeket is tudnak küldeni a szerencsétlenül járt férfiaknak. "Most már nagyon kiegyensúlyozottan táplálkoznak" - közölte a pszichológus. Szombat este például pörköltet ettek rizzsel a bányászok.
Az olyan alapvető dolgokon kívül, mint élelmiszerek, gyógyszerek, levelek és ruhák, a kapszulák révén sok más dologhoz is hozzájutottak a "harminchármak": kaptak összecsukható ágyakat, egy projektort, hogy filmeket nézhessenek, valamint tévét, továbbá MP3-lejátszót, hogy tudjanak zenét hallgatni, és mindenféle társasjátékot a szabadidő eltöltéséhez. Mivel naponta 40-50 szállítmány érkezik "galambpostával", a bányászok egyik legfontosabb feladata a holmik ki- és berakodása.
Munkaidejük alatt a bányászok eltakarítják a mentésükre szolgáló lyukakat kialakító három fúrófej nyomán keletkező törmeléket, de szombaton például végrehajtottak egy irányított robbantást is, hogy legyen helye annak a fémkosárnak, amiben majd egyesével a felszínre húzzák őket. "A vízellátás szabályozását és a bányában található gépek karbantartását is elvégezik, noha csak tizenegyen vannak egy csoportban" - mondta Iturra.
A műszakuk után a bányászok napi egy óra erőnléti edzést tartanak azon a másfél kilométeres vájatszakaszon, ahol csapdába estek. Ilyenkor futnak és erősítenek, hogy kibírják a több mint egy órás utat a felszínre, egy 58 centiméter átmérőjű fém kabinba zárva. A "harminchármak" különböző képzésekben is részesültek. Megtanultak például elsősegélyt nyújtani és pozitívan gondolkodni, illetve egy kommunikációs kurzuson arról is kiokították őket, hogyan kezeljék az újságírók hadát, amikor végre kiszabadulnak.
Szabadidejükben a vájárok dominózni és dobókockázni szoktak, levelet írnak a családjuknak vagy a vetítővászon előtt ülnek. Megnézték például a Chile-Ukrajna barátságos mérkőzést, amelyen Chile 2-1-re kikapott. A kényszerű rabság sok bányászból rejtett tehetségeket és szenvedélyeket is előhozott. A 19 éves Jimmy Sanchez, aki a legfiatalabb a mélyben rekedtek között, az újságokat kezdte falni. A nagynénje szerint mindent elolvas, ami a kezébe kerül, így mindenről tud, ami Chilében és a világban történik, de leginkább az érdekli, amit a sajtó róluk ír.
Egy másik bányász, Pedro Cortez a filmezésben találta meg magát, ő vette fel az összes olyan videót, amelyet a chilei hatóságok közzétettek. Victor Zamora pedig verseket kezdett írni, amelyeket a kalandjukról írt könyvvel fog megkoronázni az édesanyja szerint. A bányászok a hobbijaik és a játékok mellett naponta egy órát imádkoznak is.