2010. október. 08. 08:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 08. 11:15 Világ

Chilei mentés: az első felhozott bányásznak lehet a legnehezebb

Először a legtalpraesettebbeket, majd a betegeket, a legvégén pedig a fizikailag és lelkileg legerősebbeket fogják felszínre hozni a beomlott chilei bányából - közölték pénteken a mentésben részt vevő illetékesek.

A bányaomlás óta eltelt két hónapban tanulmányozták a mélyben rekedt 33 chilei bányász egészségi állapotát és jellemét, és ennek alapján határozták meg a felhozatal sorrendjét. Még mielőtt azonban elkezdődik a bányászok felhozatala a közel 600 méteres mélységből, orvosok és mentési szakemberek ereszkednek le hozzájuk. A kiszélesített mentőakna a tervek szerint szombatig éri el a bányászokat, és ezt követően 2-10 napon belül megkezdődhet a vájárok felszínre hozása.

Az elsőnek olyan bányásznak kell lennie, aki képes kezelni a szűk aknában való haladáskor felmerülő esetleges félelmét. A kiválasztottnak képesnek kell lennie arra is, hogy később elmagyarázza társainak, miképpen lehetnek úrrá ezen a problémán. Renato Navarro, a chilei haditengerészet tengeralattjáróinak parancsnoka elmondta, hogy elsőként a feladatra legalkalmasabb embert hozzák fel. Őt követik majd a betegek, a végére maradnak a legerősebbek. A parancsnok nem kívánta közölni a javasolt felhozatali sorrendet, mert az változhat, ha időközben valamelyik bányász megbetegedne. A kérdésben az orvosszakértők mondják ki az utolsó szót.

Fizikailag a legjobb állapotban Edison Pena bányász van, aki naponta tíz kilométert fut lent a tárna mélyén. A sorban egy cukorbetegségben szenvedő, majd egy magas vérnyomású bányász következne. Őket az idősebbek követnék. A végére maradnának azok, akik a legjobban képesek a félelmet leküzdeni a felszínre emelkedés közben.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?