Aranyos pápának látják Ratzingert a brit lapok
Nagy-britanniai látogatása után megváltozott a szigetországiak képe Joseph Ratzingerről, vagyis XVI. Benedek pápáról: "a Vatikán rottweilereként" jellemzett egyházfő egyszerre szeretetre méltó nagypapává vált - állapították meg a brit lapok vezércikkírói hétfőn.
"A látogatás egyesítette a katolikusokat, és megmutatta a korábban kimértnek, távolságtartónak és tekintélyelvűnek vélt pápa emberi arcát" - írta Catherine Pepinster, a The Tablet című liberális katolikus hetilap munkatársa. "A 'Vatikán rottweilere' valójában egy félszeg, szívélyes és törékeny öregember".
XVI. Benedeket az első hivatalos nagy-britanniai pápalátogatás előtt "távoli, szélsőséges teutonnak" tartották - olvasható a konzervatív The Times-ban. Látogatása során azonban teljesen más fénybe került, és az anglikán és a katolikus egyház közötti feszültségek enyhítését célzó nyilatkozatai - például a közös hagyományokra és kultúrára való hivatkozása - nagy szerepet játszottak ebben az átalakulásban. Így lett "Ratzingerből, a rottweilerből Benő, a kisnyúl" - tette hozzá a The Times. "Mind szerettünk volna odabújni hozzá, és megáldatni vele gyermekeinket" - folytatódik a cikk.
A pápa négy napig tartózkodott a zömében anglikán vallású Nagy-Britanniában, ahol Edinburgh-t, Glasgow-t, Londont és Birminghamet is felkereste. Bármerre járt, "sokkal nagyobb sikere volt, mint a Vatikánban korábban remélték" - állapította meg a konzervatív irányultságú Daily Mail újságírója, akivel a The Sun, a legnagyobb brit bulvárlap munkatársa is egyetértett, rámutatva, hogy XVI. Benedek látogatása "a vártál jelentősebbnek bizonyult".
Maradtak azonban olyan csoportok, amelyekhez a pápa nem szólt: Catherine Pepinster szerint közéjük tartoznak a "homoszexuálisok és a nők, akik nem tudják, mi a szerepük az egyházban". A The Guardian című baloldali liberális napilap az ateistákat és a hitüket nem gyakorlókat nevezte meg hasonló rétegként egy mindinkább világias társadalomban. Kiemelte, hogy a törésvonal ma már nem annyira a protestánsok és a katolikusok, mint inkább a hívők és nem hívők között húzódik, és XVI. Benedek anélkül távozott, hogy csökkentette volna ezt a törésvonalat.
A liberális The Independent újságírója reménykedő: szerinte a látogatás után a vallási kérdések iránt kevéssé érdeklődő országban középpontba került a katolikus egyház, és XVI. Benedek "bizakodóbban térhetett haza, mint ahogyan érkezett".