2010. szeptember. 16. 17:39 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 16. 17:30 Világ

Martens: az Orbán-kormány nagy kihívás előtt áll

Orbán Viktor és kormánya nagy társadalmi és gazdasági kihívás előtt áll; a Fidesz "fantasztikus választási győzelme" megmutatta, mennyire elégedetlenek voltak a magyar állampolgárok helyzetükkel - mondta Wilfried Martens, az Európai Néppárt elnöke az Európai Ötletek Hálózata csütörtökön kezdődött tanácskozásának megnyitóján Budapesten.

A gazdasági válság leküzdéséről, a munkahelyteremtésről és a szegénység elleni küzdelemről tartanak előadást neves politikusok és szakértők az Európai Parlament néppárti frakciójának keretei között működő, Európai Ötletek Hálózata (European Ideas Network) elnevezésű szerveződés háromnapos konferenciáján.

A politikus, aki 1979-1992-ig Belgium kormányfője volt, arról beszélt, hogy Magyarország azon országok közé tartozik, amelyeket legsúlyosabban érintett Európában a gazdasági-pénzügyi válság. Ugyanakkor erkölcsi kihívással is szembe kell nézni - tette hozzá -, a jelenlegi nehéz helyzetben meg kell erősíteni a néppárti politikai csoport legfontosabb értékeit, közöttük a szolidaritást és a kisebbségek védelmét. Martens - aki barátjának nevezte a magyar kormányfőt - rámutatott: a legtöbb EU-államban akadozik a növekedés és nehéz a munkaerő-piaci helyzet; az elkövetkező évek meghatározó kihívása lesz a kilábalás a gazdasági válságból és a stabilitás biztosítása, de - mint hozzátette -, abban nincs egyetértés, milyen eszközökkel lehet ezeket a célokat elérni.

A néppárti elnök meggyőződése szerint Európát biztonságosabbá kell tenni, egyebek között hatékonyabb pénzügyi koordinációra és stabilitási mechanizmusra van szükség az adósságválságok leküzdéséért. Azt mondta, néhány év múlva már működni fog az úgynevezett korai gazdasági figyelmeztető rendszer. Nagy kihívásnak nevezte a fenntartható növekedés biztosítását és a szegénység leküzdését. Méltatta a magyar ötletességet és képzelőerőt, mint mondta, "Magyarország mindig ötvözni tudta a hagyományokat a modernséggel, az innováció és az új gondolatok előfutára volt". Hangsúlyozta, hogy a magyar ötletesség komoly morális erővel párosult, és utalt arra, hogy a magyarok 1956-ban hősiesen ellenálltak a kommunista elnyomásnak. Úgy fogalmazott, a magyar kreativitás és morális tartás szellemében kell megújítani az európai szakpolitikát.

Szájer József néppárti frakcióvezető-helyettes arról beszélt: Magyarország "tisztességes közvetítő" lesz EU-elnökként, "olyan elnöki pozíciót fog ellátni, amely hallgat és odafigyel arra, ami az Európai Unióban történik". A politikus szerint az az EU-elnökség lehet sikeres, amelyik kezelni tudja a felmerülő válságokat. Utalt a szabad mozgás jogára és az etnikai kisebbségekre, a napirenden levő romakérdésre. Meggyőződése szerint az a tét, "mennyire tudjuk megvédeni a szabad mozgás jogát az Európai Unión belül". Kijelentette, hogy a magyar elnökség a tapasztalatokra építő, a valós helyzeten alapuló javaslatokat tesz majd a roma kérdés európai szintű megoldása érdekében. Azt mondta, a baloldali politikai erők - a napi politikai érdekeket szem előtt tartva - gyakran kettős mércét alkalmaznak.

A fideszes politikus kijelentette, hogy az Orbán-kormány képes lesz rendbe tenni a gazdaságot és az egészségügyet, rendet tud majd teremteni a társadalom mindennapjaiban és el fogja látni az EU soros vezetésének nehéz feladatait. Szájer József Európa közös problémái között említette a népességfogyást, az elöregedést, továbbá a víz és a régiók kérdését.

Az Európai Ötletek Hálózatának konferenciáján - amelyen az EU néppárti frakciójának félszáz képviselője vesz részt - külön munkacsoport foglalkozik Kelet-Európa demokratikus átalakulásával és modernizációjával; a témában szakértőként meghallgatják mások mellett Vytautas Landsbergis volt litván elnököt. Az Európa terrorizmussal szembeni biztonsága című szekcióban szólal fel Németh Zsolt külügyi államtitkár és Álvaro Uribe korábbi kolumbiai elnök. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az elkövetkező tíz év uniós foglalkoztatási és növekedési programjáról, az Európa 2020-ról beszél. Pénteken mond beszédet Orbán Viktor miniszterelnök, Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke, valamint Yves Leterme, az EU soros elnökségét adó Belgium miniszterelnöke.

Az Európai Ötletek Hálózata 2002-ben alapított európai szellemi műhely; politikusok, üzletemberek, akadémikusok, újságírók és szakértők számára nyújt fórumot a legfontosabb európai ügyek megvitatására. A szervezet emellett több mint negyven európai szellemi műhely és alapítvány közös tevékenységét is koordinálja.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?