FAZ: a német államfő "diktálta" Sarrazin távozási feltételeit
A német államfő az eddig ismert mértéknél nagyobb befolyást gyakorolt a jegybankra Thilo Sarrazin elnökségi tag elbocsátása érdekében - írta szerdán a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
A Bundesbank környezetéből származó információra hivatkozva a konzervatív újság azt állítja: egyedül Christian Wulff elnök hivatalának képviselői tárgyaltak a 65 éves bankárral arról, milyen feltételek mellett hajlandó önként távozni a jegybank vezérkarából. Az államfő hivatala szeptember 8-án este fogadta Sarrazin ügyvédjét, Stefan Eident. A több mint három órán át tartó tárgyaláson az elnöki iroda legalább három képviselője vett részt, köztük Lothar Hagebölling, Wulff hivatalának államtitkári rangban lévő vezetője. A Bundesbankot viszont senki sem képviselte.
Ez - mutatott rá a FAZ - ellentmond az államfő korábbi állításának. Wulff szeptember 12-én - a szövetségi elnök aktív szerepére utaló sajtóhírek nyomán - közleményben elismerte ugyan, hogy a hivatal "közvetített" a jegybank és Sarrazin vitájában, ám hangsúlyozta, hogy "az összes tartalmi kérdésben a felek döntöttek".
Az új információk birtokában az államfő irodája a "közvetítésnél" jóval nagyobb szerepet játszott Sarrazin lemondásának előkészítésében. A szerda esti megbeszélésen Eiden ügyvéd elfogadtatta megbízójának összes lényeges feltételét anélkül, hogy a jegybanknak (Sarrazin munkaadójának) a képviselője jelen lett volna. E feltételek között szerepelt annak az állításnak a visszavonása, miszerint Sarrazin diszkriminálta a bevándorlókat; az államfőnek benyújtott elbocsátási kérelem visszavonása; valamint a bankár magasabb nyugdíjigényének elfogadása.
A FAZ értesülése szerint még a Bundesbank által másnap, szeptember 9-én közzétett sajtóközlemény nagy részét is a szerda esti szeánszon öntötték formába. Csütörtökön délelőtt újabb megbeszélés volt, ezen már részt vett a jegybank egy képviselője is. A sajtóközleményt egy pontban megváltoztatták, ám a többi megállapodáshoz nem nyúltak. Csütörtökön este, Potsdamban tartott felolvasóestje végén jelentette be azután Sarrazin, hogy a reá nehezedő "hatalmas politikai nyomásnak" engedve önként távozik a Bundesbank elnökségéből. Mint a frankfurti lap írta, kedden sem az államfői hivatal, sem a jegybank nem kívánt megjegyzést fűzni az események fenti változatához.
Sarrazin a közelmúltban tett nyilatkozataival és augusztusban megjelent könyvében élesen támadta a muzulmán bevándorlókat, azt állítva róluk, hogy vallási és kulturális hagyományaik miatt képtelenek beilleszkedni a német társadalomba. Emiatt erős nyomás nehezedett rá annak érdekében, hogy mondjon le Bundesbank-állásáról és szociáldemokrata párttagságáról. Utóbbihoz változatlanul ragaszkodik, ezért az SPD vezetősége a hét elején úgy határozott: fegyelmi eljárást indít ellene, amelynek eredménye minden bizonnyal kizárás lesz.