A drogokhoz kapcsolódó erőszak Mexikóban egyre inkább egy felkelés jegyeit viseli magán – mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. „Egyre inkább olyan a helyzet, mint Kolumbiában 20 évvel ezelőtt” – mondta Clinton Washingtonban, a Külkapcsolatok Tanácsa előtt elhangzott beszéde után.
Az Egyesült Államokban növekvő aggodalommal figyelik a drogkereskedelemmel kapcsolatos erőszak terjedését, amely már Mexikó határain is átcsapott, mind az USA, mind pedig a kisebb, közép-amerikai országok irányába. Hillary Clinton szerint a mexikói erőszakhullám kezd a 20 évvel ezelőtti Kolumbiára emlékeztetni, ahol annak idején volt olyan időszak, amikor a lázadó csoportosulások az ország területének 40 százalékát tartották felügyeletük alatt – írja a BBC.
Az amerikai diplomácia vezetője szerint a drogháborúk okozta erőszak továbbterjedését főként a rendészeti területen megerősített intézményi kapacitással, katonai támogatással és a kartellek elleni harc iránti politikai elkötelezettséggel lehet megfékezni. „Mexikónak van kapacitása, használja is ezt a kapacitást és tanácsokat is kész elfogadni, de a közép-amerikai kisebb országoknak nincs efféle kapacitása” – mondta a külügyminiszter.
Visszautasította viszont Clinton Kolumbiával vont párhuzamát a mexikói kormány egyik szóvivője, aki szerint a mexikói és kolumbiai konfliktusok csak abból a szempontból hasonlítanak egymásra, hogy mindkettő az USA-ban tapasztalható jelentős drogkeresletben gyökerezik. Alejandro Poire tagadta, hogy a drogkartellek jelenléte egyenértékű lenne egy felkeléssel vagy lázadással, és hozzátette, hogy Mexikó minden erőfeszítést megtesz az erőszak visszaszorítása érdekében, ráadásul az USA-val való együttműködés része a drogkartellek elleni stratégiának.
A mexikói drogháborúkban több mint 28 ezer ember veszítette életét mióta Felipe Calderon elnök 2006-ban a hadsereg bevetésével harcot indított a kábítószer-kartellek ellen. Az USA támogatta Calderon stratégiáját, főképp pénzügyi támogatás és katonai együttműködés formájában.