2010. augusztus. 09. 09:59 MTI Utolsó frissítés: 2010. augusztus. 09. 10:34 Világ

Három falut mosott el a sár Kínában, 1300 ember eltűnt - fotók

Túlélők után kutatnak Kína északnyugati részén, abban a völgyben, ahol vasárnap az eső miatti földcsuszamlások és hegyomlás temetett be településeket; eddig már mintegy 130 holttestet találtak meg, körülbelül 1300 ember lehet még a romok alatt.

Kanszu tartomány Csoucsü megyéjének három faluját nagy mennyiségű föld és sziklagörgeteg temette be, körülbelül 1,8 millió köbméter hömpölygő sár és egyéb hordalék mosta el. Van olyan falu, ahol egyetlen ház sem maradt épen, az épületekből romhalmaz lett, egy hatszintes lakóépület fele is leomlott. Családok százait temette be a sár vagy ragadta el őket a víz. A helyszíni jelentések elkeseredett küzdelemről szólnak, a leginkább kézzel és kézi szerszámokkal történő mentési kísérletek eredményessége korlátozott, a kivezényelt katonák csak lassan tudnak haladni. 

A túlélők közül sokan csak a földön ülve imádkoznak. Mindenki tudja, hogy a halálos áldozatok száma a jelenleg ismertet jóval meg fogja haladni. Az orvosokhoz került sérültekből hétfő reggel legkevesebb harmincnak volt kritikus az állapota. A helyi kórház személyezte hiányos, több mint tíz orvos eltűnt, lakóhelyük a legsúlyosabban érintett területen volt.

Hétfőn három robbantással nyitottak utat a völgy közepén átvezető hordalékkal, sziklákkal eltorlaszolt Pajlung folyó hatalmas tóvá duzzadt vízének. A természeti akadályt képező gátnál így már munkagépekkel is tudnak dolgozni. A szakemberek szerint a tragédia közvetlen kiváltó oka az a negyven percig tartó felhőszakadás volt, amely legalább 90 mm csapadékot hozott, de felhívják a figyelmet arra is, hogy tavaly tél óta nagy a szárazság, a talajerózió a környéken, s emlékeztetnek: a 2008. évi nagy erejű földrengés megmozgatta a környező hegyeket, valamint a környék geológiai struktúrája is sok veszélyt rejt.

MTI/EPA
MTI/EPA
MTI/EPA
MTI/EPA
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.