Ellenzi a NATO-csatlakozást a montenegróiak többsége
Montenegróban a lakosság relatív többsége ellenzi, hogy a kis balkáni ország csatlakozzon a NATO-hoz - derült ki egy friss közvélemény-kutatásból.
A Demokratikus Átmenet Központjának (CEDEM) felmérése szerint 40 százalék elutasítja a katonai szövetségbe való belépést, a támogatók aránya 32 százalék. A fennmaradó 28 százalék nem akart vagy nem tudott állást foglalni.
Az utóbbi években enyhén nőtt a Montenegró NATO-csatlakozását pártolók aránya - idézte kedden a Politika című belgrádi lap a CEDEM illetékesét. Milos Besics elmondta, érdekes eredménye a közvélemény-kutatásnak, hogy miközben a többség elutasítja a belépést, a megkérdezettek több mint fele szerint Montenegró néhány éven belül NATO-tag lesz. Ez azt mutatja, hogy az emberek úgy látják, a külső és belső tényezők, bizonyos politikai automatizmusok erősebbek mint a népakarat - magyarázta a szakember.
A felmérés szerint a lakosság kétharmada azt szeretné, ha népszavazást írnának ki a csatlakozásról. Ami az esetleges NATO-tagság következményeit illeti, a relatív többség - 37, illetve 36 százalék - szerint az veszélyeztetni fogja a montenegrói-szerb, illetve a montenegrói-orosz viszonyt. Több mint 50 százalék mondta azt, hogy a belépés ugyanakkor pozitív hatással lenne az Egyesült Államokkal fennálló kapcsolatokra.
Montenegró tavaly decemberben csatlakozott a NATO-tagság "előszobájának" tekintett tagsági akciótervhez (MAP), és 2012-ben szeretne a katonai szervezet teljes jogú tagjává válni.