2010. július. 20. 17:42 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 20. 17:31 Világ

Ellenzi a NATO-csatlakozást a montenegróiak többsége

Montenegróban a lakosság relatív többsége ellenzi, hogy a kis balkáni ország csatlakozzon a NATO-hoz - derült ki egy friss közvélemény-kutatásból.

A Demokratikus Átmenet Központjának (CEDEM) felmérése szerint 40 százalék elutasítja a katonai szövetségbe való belépést, a támogatók aránya 32 százalék. A fennmaradó 28 százalék nem akart vagy nem tudott állást foglalni.

Az utóbbi években enyhén nőtt a Montenegró NATO-csatlakozását pártolók aránya - idézte kedden a Politika című belgrádi lap a CEDEM illetékesét. Milos Besics elmondta, érdekes eredménye a közvélemény-kutatásnak, hogy miközben a többség elutasítja a belépést, a megkérdezettek több mint fele szerint Montenegró néhány éven belül NATO-tag lesz. Ez azt mutatja, hogy az emberek úgy látják, a külső és belső tényezők, bizonyos politikai automatizmusok erősebbek mint a népakarat - magyarázta a szakember.

A felmérés szerint a lakosság kétharmada azt szeretné, ha népszavazást írnának ki a csatlakozásról. Ami az esetleges NATO-tagság következményeit illeti, a relatív többség - 37, illetve 36 százalék - szerint az veszélyeztetni fogja a montenegrói-szerb, illetve a montenegrói-orosz viszonyt. Több mint 50 százalék mondta azt, hogy a belépés ugyanakkor pozitív hatással lenne az Egyesült Államokkal fennálló kapcsolatokra. 

Montenegró tavaly decemberben csatlakozott a NATO-tagság "előszobájának" tekintett tagsági akciótervhez (MAP), és 2012-ben szeretne a katonai szervezet teljes jogú tagjává válni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.