2010. március. 08. 17:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 08. 17:17 Világ

Két tonna kokain mérgezi a szerb-montenegrói viszonyt

Alaposan lehűlt a viszony az utóbbi hetekben Szerbia és Montenegró között; Belgrád és Podgorica egy kábítószer-csempészés vádjával körözött nagystílű bűnöző elfogását kéri számon egymáson.

Az ügy szálai tavaly októberre nyúlnak vissza, amikor a szerbiai belbiztonsági szolgálat (BIA) és az amerikai kábítószer-ellenes ügynökség (DEA) emberei az Atlanti-óceánon feltartóztattak egy 2,2 tonnás kokainszállítmányt. A kábítószert Dél-Amerikából indították útnak, és az európai piacra szánták. A gyanú szerint a montenegrói születésű, de szerb állampolgársággal is rendelkező Darko Sarics készítette elő a szállítmány útját. A montenegrói rendőrség már három évvel ezelőtt a térségbeli kábítószer-maffia vezéralakjaként azonosította a 40 éves gyanúsítottat. 

A szerb hatóságok január végén nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki Sarics ellen - később lefoglalták Sarics szerbiai ingatlanjait -, egyszersmind kérték Montenegrót: tartóztassa le, adja ki Szerbiának a gyanúsítottat és cinkosait. Sarics az eddigi ismeretek szerint december 17-én Franciaországból Montenegróba menekült, és szülővárosában, az északi országrészben, a szerb határ közelében fekvő Pljevljában húzta meg magát. Állítólag januárban - közvetlenül a szerb elfogatóparancs kiadása előtt - hagyta el az országot. Montenegrói sajtóértesülések szerint azóta Svájcban bujkál.

Belgrádban azt sugallták - és a montenegrói ellenzék is utalt erre -, hogy Sarics élvezi a podgoricai kormány bizonyos köreinek védelmét. A Vijesti című montenegrói napilap február közepén egyenesen azt írta, hogy Milo Djukanovic kormányfő a lemondását fontolgatja, mert nem akar "a legszorosabb környezetéhez tartozó emberek letartóztatásáról" dönteni.

Az ügyben Borisz Tadics szerb elnök is megszólalt, azzal vádolva Montenegrót, hogy nem működik együtt a szervezett bűnözés elleni harcban. Djukanovic visszautasította e vádakat, és azt vetette Belgrád szemére, hogy valójában nem Sarics elfogása érdekli, ezt csak politikai okokból követeli; valójában akadályozni próbálja az Adria-parti kis állam "dinamikus" közeledését az Európai Unióhoz és a NATO-hoz. Az Európai Unió illetékesei többször figyelmeztették Montenegrót és Szerbiát a szervezett bűnözés és a korrupció elleni küzdelem fontosságára. A Balkán a Nyugat-Európába irányuló kábítószer-csempészés egyik fő tranzitútvonala.

Hirdetés