2010. július. 12. 15:11 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 12. 14:49 Világ

Fiatalítana az MKP új elnöke

Bár Berényi József a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) tisztújító kongresszusán kijelentette, hogy csak akkor vállalja a pártelnöki posztot, ha az elnökségbe új arcok kerülnek, a pártban nincs egyetértés abban, hogy az általuk felépített és kiépített pártot most hirtelen a "fiatalok" kezébe kell adni csupán azért, mert ők a fiatalok - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap hétfőn.

Egy évre szól az új MKP-vezetés mandátuma

Berényi Józsefet nagy többséggel választotta meg új elnökéül szombati rendkívüli kongresszusán a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP) Dunaszerdahelyen. A korábbi alelnök Berényi volt az egyetlen elnökjelölt, a majdnem 300 küldött 282 érvényes szavazatot adott le, és közülük 236-an támogatták Berényit. Az országos tanács új elnöke Bárdos Gyula, korábbi frakcióvezető lett, aki 223 szavazatot kapott. Az országos tanács taglétszáma a korábbi 20-ról 14-re csökkent. Bárdoson és Berényin kívül tagjait az öt szakmai bizottság elnöke, valamint a régiók hét képviselője alkotja. Berényi megválasztása utáni rövid felszólalásában a tisztség elfogadását az országos tanács megfiatalításától tette függővé. Később azonban a tisztséget elfogadta. "Csak arra akartam felhívni a figyelmet, hogy fiatalítani kell. A tisztségembe megválasztottak, hazárdjáték lenne azt visszautasítani" - szögezte le. Hozzátette: az egész vezetőség mandátuma egy évre szól. "Jövőre - májusban vagy júniusban - rendes tisztújító kongresszust tart az MKP. Ezen a teljes vezetés megújul" - jegyezte meg.

"A párt új elnökségében mégsem a fiatalok dominálnak, nem is dominálhatnának. Mégpedig azért, mert a fiatalok hiányoznak a pártból. A sokat emlegetett fiatal MKP-sokkal nem lehetne megtölteni egy elnökséget. Még ha szakemberek akadnának is köztük, számban nincsenek annyian, hogy kiadnának egy olyan csapatot, amelyik elviszi a pártot a hátán. Berényi a fiatalokba kapaszkodik, más esélye nincs" - mutat rá Veres István, a kommentár szerzője. Úgy véli, a választási eredmény következtében "az MKP ugyanis megijedt, ez az ijedtség pedig jogos". 

Szerinte ha ugyanis a párt akárcsak 5,01 százalékkal bejut a parlamentbe, az a Csáky–Duray vonal túlélését jelentette volna. Az elvesztett százalékokat pedig ráfogták volna a "főgörényre" (Duray Miklós nevezte így Bugár Bélát, a Híd elnökét), aki az ujja köré csavarta a szegény szlovákiai magyarságot. Az MKP-nak a parlamentbe jutáshoz az is elég lett volna, ha a kisujját sem mozdítja. Csákyéknak viszont sikerült a választók egy részét átüldözni a Hídhoz. Vagyis a több mint 10 százaléknyi magyarság nagy része még mindig az MKP-ban bízik. Berényinek ebből a szempontból könnyű dolga lesz, elég, ha nem csinálja azt, amit az előző vezetés, melynek ő is tagja volt, viszont az irányvonalat nyilván nem ő határozta meg.

"A Híd viszont kormánypárt lett. Az emberek nap mint nap értesülni fognak arról, mit csinál értük a kormányban a Híd, ez pedig mindenféle fizetett reklámnál többet ér. Vagyis az MKP-nak négy év múlva abban az esetben van esélye átlépni a parlamenti küszöböt, ha választótáborát is meg tudja fiatalítani, ehhez viszont aligha lesz elég néhány új arc az elnökségben. Ráadásul egy év múlva ismét tisztújítás vár a pártra, és kérdés, akkor kik kapnak bizalmat. Az MKP nehéz helyzetben van. A nehéz helyzetekben viszont az a jó, hogy kihozzák az emberekből a maximumot. Vajon a pártokból is?" - zárja eszmefuttatását Veres.

Hirdetés