2010. június. 24. 16:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 24. 17:12 Világ

Moldova katonái kivonására szólította fel Oroszországot

Moldova felszólította Oroszországot, hogy vonja ki katonáit az ország keleti, szeparatista területéről, ahol majd két évtizede állomásoznak.

Mihai Ghimpu ügyvezető államfő közölte, hogy a csapatoknak "előfeltételek nélkül, sürgősen és ellenőrizhetően" távozniuk kell a Dnyeszter mellékéről. A Dnyeszter menti köztársaságnak nevezett terület oroszajkú lakói a Szovjetunió felbomlása után háborút vívtak az önrendelkezésért, és azóta sem vetik alá magukat a chisinaui kormánynak. Az orosz katonaság kimondatlanul is az ő védelmüket szolgálja.

Először fordult elő, hogy egy moldovai vezető nyíltan felszólította Oroszországot csapatainak kivonására, amelyeket 1991 óta tartózkodnak a területen. Az 1992-es háborúban másfél ezer ember vesztette életét. A szeparatisták célja annak megakadályozása volt, hogy a Moldovai Köztársaság és Románia esetleges egyesülésekor ez a terület is román fennhatóság alá kerüljön. Ghimpu nyilatkozata ahhoz a szerdai fejleményhez kapcsolódik, hogy Franciaország, Németország és Oroszország külügyminiszteri szinten támogatta egy közös, orosz-uniós biztonsági bizottság létrehozását a regionális konfliktusok megoldására. Ezek között első helyen a moldovai kérdést említették.

A javaslat értelmében az EU-orosz Politikai és Biztonsági Bizottság miniszteri szinten fog működni. Brüsszelt Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselő, Moszkvát Szergej Lavrov külügyminiszter képviseli. Egyik fő célja azoknak az irányelveknek a meghatározása, amelyek segítségével az unió és Oroszország képessé válik a regionális válságok közös kezelésére, beleértve a katonai műveleteket is.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.