Világ MTI 2010. június. 22. 11:51

Ellátási zavarokat okozhat az orosz-fehérorosz gázvita

Elmérgesedni látszik az orosz-fehérorosz gázvita: kedd délelőttől a Gazprom már 30 százalékkal kevesebb földgázt szállít Fehéroroszországnak, ugyanakkor Minszk jelezte, ha az orosz vállalat folytatja a csökkentést, akkor megcsapolják az Európába vezető gázvezetéket.

A Gazprom hétfőn délelőtt 15 százalékkal csökkentette a gázszállítást, miután lejárt a Fehéroroszországnak az adósság törlesztésére adott határidő, de korábbi közlés szerint a csökkentés mértéke elérheti a 85 százalékot, amennyiben Minszk nem rendezi tartozását.

Az orosz gázipari óriáscég szóvivője délelőtt azt jelezte, hogy levelet kaptak Vlagyimir Szemasko fehérorosz miniszterelnök-helyettestől, amelyben az áll: "ha a Gazprom tovább csökkenti a szállításokat, akkor ők megkezdik a tranzitvezetékből való gázkivételt". A Gazprom szóvivője hétfőn még azt hangsúlyozta, hogy a Fehéroroszországgal fennálló gázvita ellenére az európai gázszállításokat hiánytalanul teljesíteni kell, de közölte, hogy a problémák miatt Alekszej Miller Gazprom- vezérigazgató hétfőn figyelmeztette az EU illetékes biztosát, hogy előfordulhatnak fennakadások a szállításban.

Az Európai Unió földgázszükségletének egynegyedét szerzi be Oroszországból. A gáz jó része Ukrajnán halad át, de az sem életbiztosítás, miután már többször adódtak komoly fennakadások a szállításokban, mert ott is voltak fizetési problémák. A Gazprom hétfőn azt közölte, hogy szükség esetén Ukrajnán is eljuttathatja a gázt Európába. A fehérorosz vezetéken az idén 44,5 milliárd köbméter földgázt szállít a Gazprom az EU-ba, ez az évi 160 milliárd köbméternek nagyjából 28 százaléka.

Egyes hírügynökségi jelentések szerint Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök már rendelkezett a Nyugat-Európa felé orosz gázt szállító vezetékek lezárásáról. Az Európai Bizottság ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy nincs értesülése a gázszállítások leállításáról, és elvárja mind Moszkva, mind Minszk részéről a szállítási szerződések tiszteletben tartását. Ugyanakkor Brüsszelben azt is elmondták, hogy az orosz-fehérorosz gázvita az uniós gázfogyasztás mindössze 6,25 százalékát érintheti. Az uniós szóvivő szavai szerint Litvánia, Lengyelország és Németország az a három állam, amely érintett lehet.

Hirdetés