Az Egyesült Államok nem mérlegeli azt a lehetőséget, hogy atomtöltetet robbantson a Mexikói-öbölben az olajszivárgás leállítására - közölte a parti őrség parancsnoka.
Thad Allen tengernagy - aki a kárelhárítási műveletek irányítója - az ABC televízióban közölte: az sem merült fel, hogy esetleg más robbanószerrel vessenek véget a mélytengeri olajömlésnek.
Allen kifejtette: egy robbantás valószínűleg rontana a helyzeten, olajat tartalmazó kőzetformációk kerülhetnének közvetlenül a tengerfenékre. Ez súlyos kockázat, nem tudni, mi történne egy robbantással az olajkút felszállócsövében és a tengerfenék alatti rétegekben - tette hozzá.
A The New York Times aznap cikket közölt arról, hogy tudós körökben felmerült az atomrobbantás lehetősége. A Szovjetunió ugyanis több évtizeddel korábban atomrobbantással szüntette meg szivárgó - nem tengeri - gázkutak problémáját: mélyen a föld felszíne alatt az atomtöltet robbanása nyomán keletkezett óriási hő megolvasztotta a kőzetrétegeket és elzáródott a szivárgás.
Matt Simmons houstoni energiaipari szakértő és befektetési bankár szerint az egyetlen lehetőség az, hogy egy töltetet több mint 5 kilométeres mélységben felrobbantanak, ez elállítaná a szivárgást.
Az amerikai energiaügyi minisztérium megerősítette: az atomrobbantás nem szerepel a megoldási lehetőségek között. A minisztérium egy tisztviselője őrült ötletnek nevezte a javaslatot, utalva a robbanás kockázataira, a keletkező veszélyes sugárzás feltehetően katasztrofális következményeire.
Az Egyesült Államok több mint ezer kísérleti atomrobbantást hajtott végre, az utolsó robbantás 1992-ben volt Nevadában.