2010. április. 21. 10:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 21. 10:54 Világ

Nagykorú lett a világ legfiatalabb királya

A világ legfiatalabb királyának nagykorúságát ünnepelték a hét végén Ugandában. IV. Oyo Nyimba Kabamba Iguru Rukidi 1995-ben három és fél évesen lépett trónra a több mint 180 éves nyugat-ugandai Toro királyság tizenkettedik uralkodójaként. A Guinness Rekordok Könyvében ekkor hódította el a világ legfiatalabb királya címet Szváziföld királyától, a 18 évesen megkoronázott Mswatitól.

A király teljes díszben
AP

Oyo király múlt pénteken töltötte be 18. életévét, így az ugandai törvények szerint elérte a nagykorúságot, és ezentúl nem függ régenseitől. A tinédzser király mintegy kétmilliós népen uralkodik, és mostantól maga határoz az alattvalói által elé terjesztett ügyekben.

Helyiek és külföldiek, mindenféle rendű és rangú emberek sokasága zsúfolódott össze a királyi palota udvarán a Fort Portal városra néző dombon, hogy tanúja legyen a felnőtté avatási ceremóniának. Az uralkodót számos ősi rítus vezette át a felnőttkorba, ezek egyike volt az empango hakaswa, a királyi dob megszólaltatása. "Az empango több mint 100 éves hagyomány. A királyság kezdete óta úgy hisszük, ahhoz, hogy létezéséről a nép tudomással bírjon, az uralkodónak meg kell vernie a szent dobot, hogy figyelmeztesse az embereket: a király él és egészséges" - magyarázta Murungi miniszter.

A királynak ezután frissen fejt tejet kellett innia. A tehenet a palota területén azon a helyen fejték meg, ahonnan a legenda szerint a chwezi dinasztia feje egykoron eltűnt. A dinasztia uralkodása annak az állattenyésztő birodalomnak a mitikus történetét fogja át, amely a XIV. és a XV. században állt fenn a mai afrikai Nagy Tavak vidékén.

A rituálék késő éjszaka is folytatódtak, igaz, azokon a köznép már nem vehetett részt. Az ifjú király előzőleg az alattvalóinak rendezett  ünnepségen intett jelképesen búcsút gyermekkorának. Két nappal később, vasárnap pedig a nagykorúvá érett uralkodót felruházták azokkal a jogkörökkel, amelyek birtokában dönthet alattvalói ügyeiben, például engedélyezheti házasságkötésüket.

Az uralkodó és Uganda elnöke pózolnak az első sorban (jobbról a második és harmadik)
AP

Oyo király az ország többi hagyományos vezetőjéhez hasonlóan tényleges politikai hatalom nélküli, ceremoniális uralkodó marad a felnőtté avatási szertartás után is. Yoweri Museveni ugandai elnök 1993-ban élesztette újjá a kulturális örökséghez tartozó intézményeket és tisztségeket, de kikötötte, hogy viselőik csak névleges szerepet tölthetnek be. A tradicionális vezetők nem árthatják magukat a politikába, mert alattvalóik különböző politikai háttérrel rendelkeznek - indokolta álláspontját. 

A rendelkezésre azért volt szükség, mert a hagyományos intézményeket 1966-ban megszüntették, miután Milton Obote akkori miniszterelnök csúnyán összekülönbözött Edward Mutesa elnökkel, aki egyszersmind a közép-ugandai Buganda királyság uralkodója is volt.

A kormány a közelmúltban törvényjavaslatot készített elő, amelynek záradéka eltiltja a ceremoniális uralkodókat és a törzsi vezetőket a politizálástól, de a politikusokat is attól, hogy támadják az egyes királyságokat. A tervezetet megint csak egy olyan időszakban dolgozták ki, amikor a politika és a bugandai királyság viszonya elmérgesedett. Museveni szerint a királyságot az ellenzék pocskondiázza, méghozzá azért, hogy befeketítse a kormánypártot, a Nemzeti Ellenállási Mozgalmat.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?