2010. április. 11. 11:21 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 11. 11:23 Világ

Észak-Korea nem akar idegenforgalmat

Észak-Korea értesítette Dél-Koreát, hogy fokozatosan felhagy a részvétellel abban az idegenforgalmi programban, amelyet közösen irányítanak észak-koreai területen - közölték vasárnap szöuli tisztségviselők.

A nyilatkozók szerint Phenjan egy másik partnerrel folytatná az idegenforgalmi együttműködést, de a jelentés nem szól arról, hogy mely országgal.

Phenjan a héten jelentette be, hogy keddtől kezdődően bezár dél-koreai állami tulajdonban lévő bizonyos ingatlanokat a festői szépségű Gyémánt-hegyen, és kiutasítja az országból az ott dolgozó dél-koreaiakat. A bezárandó épületek között van az az épületet, amelyben találkozni szoktak a koreai háború által szétválasztott családok tagjai - mondták el az országegyesítés ügyeivel foglalkozó minisztériumban.

Az Észak-Korea keleti partja mentén található üdülőhelyre a Hyundai Asan dél-koreai cég szervez utakat, és ez a társaság közvetítette a szöuli kormánynak Phenjan bejelentését. A cég szerint egyelőre nem közölték, hogy mikor utasítják ki a dél-koreai alkalmazottakat.

Phenjan azt üzente, hogy dél-koreai tisztségviselők jelenlétében akarja bezárni az ingatlanokat, de a szöuli minisztérium szóvivője erre reagálva közölte, hogy nem tesznek eleget a kérésnek, nem küldenek oda tisztségviselőket.

Dél-Korea 2008 júliusában felfüggesztette csoportok indítását a hegyre, mert egy turistát halálos lövés ért észak-koreai területen, állítólag azért, mert illegálisan belépett egy katonai területre.

Phenjan nemrég bejelentette, hogy szeretné a neki jelentős keményvaluta-bevételt hozó utak újraindítását, Szöul azonban azt válaszolta erre, hogy előbb közösen vizsgálják ki a turista halálának körülményeit. Egy észak-koreai kormánylap ezután azt írta: Észak-Korea döntése, hogy kiszáll az idegenforgalmi programból "elkerülhetetlen következménye annak, hogy a dél-koreai hatóságok olyan lépéseket tettek, amelyek súlyosbították a szembenállást észak-koreai honfitársaikkal".

A két ország viszonya azóta romlott meg, hogy 2008-ban Dél-Koreában hivatalba lépett a jelenlegi konzervatív kormány, amely szigorúbb Phenjannal szemben, mint az előző szöuli vezetés.

Hirdetés