2010. április. 06. 14:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 06. 14:05 Világ

Tévedhettek Wallenberg halálával kapcsolatban

Raoul Wallenberg Magyarországról elhurcolt svéd diplomata tovább élhetett annál az 1947. júliusi időpontnál, amikor holttá nyilvánították, ez áll a moszkvai svéd nagykövetség megkeresésére a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) Levéltári Szolgálata által adott hivatalos válaszban - közölte kedden az orosz Interfax hírügynökséggel Manne Vengeborg svéd diplomata.

Korábban a svéd sajtó arról számolt be, hogy egy amerikai kutatócsoport olyan archív dokumentumokhoz jutott, amelyek arról tanúskodnak, hogy Wallenberget 1947. július 23-án kihallgatták, noha az eddig közölt adatok (szovjet dokumentumok) szerint 1947. július 17-én halt meg.

A svéd diplomata közölte, hogy a korábbi sajtójelentések nyomán fordultak hivatalos megkereséssel az FSZB - a szovjet KGB utóda - archívumaihoz, s a válaszban az illetékesek elismerték, hogy a levéltárakban több pontatlanság is előfordulhatott, és így lehetséges, hogy Wallenberg nem 1947. július 17-én halt meg, hanem később. 

Wallenberg sorsa sokáig rejtély maradt, és komoly tehertételt jelentett az orosz-svéd kapcsolatokban. A Wallenbergről szóló archív dokumentumokat, valamint a diplomata személyes tárgyait csak 2001-ben, egy halálának körülményeire fényt deríteni hivatott, közös orosz-svéd munkacsoport tevékenységének befejeztével adták át Svédországnak, illetve Wallenberg családjának. 

A 32 éves férfi - az egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb svéd család sarja - 1944 tavaszán érkezett Magyarországra részben amerikai szolgálatok megbízásából diplomataként, követségi titkári rangban, s attól kezdve zsidók ezreit mentette meg különféle, részben legális, részben a magyar hatóságok által elfogadott módon a deportálástól, s ezzel a szinte biztos haláltól. 

Wallenberg 1944 decemberében már veszélyben érezte magát. Utoljára január 13-án látták, amikor a Nemzetközi Vöröskereszt Benczúr utcai irodájában egy szovjet őrnagy udvariasan magával vitte. A szovjet hadsereg fogságába került, és moszkvai utasításra az orosz fővárosba szállították. Egyes szemtanúk szerint Moszkvában az NKVD tartotta fogva, majd magyar sofőrjével együtt a Lubjanka - a szovjet titkosszolgálat székháza - belső börtönébe, s később állítólag Lefortovóba került.

Az Andrej Gromiko akkori szovjet első külügyminiszter-helyettes által aláírt, Gromiko memorandumként ismert, 1957-ben kelt dokumentumban a Szovjetunió elismerte a letartóztatás tényét, azt, hogy Wallenberg a háború végén Moszkvában volt, továbbá hogy 1947. július 17-én szívinfarktusban halt meg a Lubjanka belső börtönében. Az akkor közzétett orvosi jelentést számos tekintélyes svéd történész is hitelesnek találta. 

Nagyon sokan azonban még jóval később is látni vélték Wallenberget, egyebek között az ötvenes években a Gulag táboraiban. Budapesten utcát neveztek el róla, ahol emléktábla idézi fel tetteit, a Szilágyi Erzsébet fasorban pedig szobor őrzi emlékét.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.