2010. április. 06. 13:37 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 06. 13:32 Világ

Május 6-án tartják a brit parlamenti választásokat

A várakozásoknak megfelelően május 6-ára írta ki a brit parlamenti választásokat Gordon Brown miniszterelnök, aki a kormányzó Munkáspárt választási győzelme esetére egymillió új munkahely megteremtését ígérte a következő parlamenti időszakra.

Brown kedden jelentette be hivatalosan a választások időpontját, amelyet a brit sajtó valójában már hónapok óta tényként kezelt. A kormányfő kedd délelőtt felkereste a londoni Buckingham-palotában II. Erzsébet királynőt, és felkérte a parlament feloszlatására. Az uralkodónál tett félórás látogatás után, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal előtt Brown közölte a felsorakozott újságírókkal, hogy a királynő eleget tett a felkérésnek, és a parlamenti választásokat május 6-án tartják. A parlament hivatalosan jövő hétfőn fejezi be munkáját.

Kabinetje tagjainak gyűrűjében a kormányfő kijelentette: egyebek mellett ahhoz kéri a választók felhatalmazását, hogy a munkáspárti kormány a következő öt évben egymillió munkahelyet teremthessen szakképzett munkavállalók számára. A kormányfő szerint a Labour-kormány ahhoz is kéri a választók bizalmát, hogy felére csökkenthesse a gazdaságösztönző programok miatt csillagászati összegűre - a hazai össztermék 12 százaléka körüli szintre - duzzadt államháztartási hiányt, mégpedig úgy, hogy a legfontosabb közszolgáltatások, a rendőrség, az iskolák és a kórházak működési színvonala eközben nem romlik, sőt javul.

Brown végül ahhoz is választói megbízatást kért, hogy a kormány javíthassa a demokráciába és a közéletbe vetett közbizalmat. A kormányfő megfogalmazása szerint ugyanis "az elmúlt időszak fejleményei sebet ejtettek a politikán". A miniszterelnök az utóbbi évtizedek legnagyobb belpolitikai botrányára utalt. A The Daily Telegraph című vezető brit konzervatív napilap tavaly májusban hatalmas felzúdulást keltő riportsorozatban leplezte le, hogy a brit parlamenti képviselők az elmúlt években gyakran milyen abszurd címeken vettek fel nagy összegű költségtérítéseket. A közfelháborodást csak tüzelte, hogy minderre az utóbbi fél évszázad legsúlyosabb nagy-britanniai recessziója közepette derült fény.

A legnagyobb összegű kérdéses tételek a képviselői lakásokkal voltak kapcsolatosak, de az elszámolási igények között szerepelt néhány egészen bizarr is. A benyújtott számlák között akadtak olyanok, amelyek kerti medencébe való úszó kacsaház beszerzési költségét, helikopter-leszállóhely kialakításának árát, várárok-tisztítás vagy fizetős pornó-tévécsatorna díját tartalmazták. Az ügyben eddig négy képviselő ellen indult büntetőeljárás, de a botrány nyomán az alsóházi képviselőknek több mint a negyede jelezte, hogy nem indul az idei választásokon.

A választások időpontjának bejelentése utáni nyilatkozatában David Cameron, az ellenzéki Konzervatív Párt miniszterelnök-jelöltje kijelentette: győzelem esetén a toryk csökkentik a brit parlament alsóházának létszámát, ejtik a Nagy-Britanniában jelenleg nem létező személyi igazolvány meghonosításának munkáspárti tervét, csökkentik és befagyasztják a miniszterek fizetését, és megfékezik "az ellenőrzés alól kicsúszott" bürokráciát. Cameron - aki a Temze partján, hívei kis csoportja előtt beszélt - John F. Kennedy néhai amerikai elnök híres kijelentését felidézve és valamelyest átalakítva azt kérte a választóktól: ne csak azt kérdezzék, hogy a kormány mit tehet értük, hanem azt is, hogy együtt mit tehetnek a társadalom megerősítése érdekében.

A Munkáspárt - amely három választást nyert egymás után - 1997 óta van kormányon, a jelenlegi közvélemény-kutatások azonban azt jelzik, hogy ezúttal minden bizonnyal elveszti abszolút többségét. A felmérések alapján ugyanakkor az sem teljesen bizonyos, hogy a konzervatívoknak sikerül többséget szerezniük a többi frakció összlétszámához képest; ebben az esetben a brit parlamenti rendszerben igen ritka koalíciós kormányzás, vagy újabb választások kiírása következhet.

Hirdetés