2010. április. 01. 09:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 01. 09:49 Világ

Kína is beadta a derekát: kezdődhet az Irán elleni szankciók kidolgozása

Kína hajlandó "komoly tárgyalásokat" kezdeni az ENSZ-ben az iráni atomkérdésről - jelentette be helyi idő szerint szerdán New Yorkban Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet, megerősítve diplomaták korábbi közlését, amely szerint a hat nagyhatalom - közöttük Kína - megállapodott, hogy a következő napokban megkezdik az iráni atomprogram miatti újabb szankciók kidolgozását.

"Kína elfogadta, hogy komoly tárgyalásokba kezd itt, New Yorkban a Hatok csoportjának többi tagjával" - mondta Rice. Az amerikai diplomata ezt  jelentős haladásnak nevezte, hozzátette azonban, hogy az ügy "összetett", tekintettel az érintett országok különböző érdekeire. "Kemény tárgyalásra lesz szükség, hogy a lehető legszigorúbb szöveget fogadtassuk el" - mondta.

Az Egyesült Államok ismertette a csoport többi tagjával, mit tart az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadandó szigorú határozat főbb elemeinek - tette hozzá Rice. Előzőleg nevük elhallgatását kérő diplomaták elmondták, hogy Nagy-Britannia, az Egyesült Államok, Franciaország, Oroszország és Németország magas rangú külügyminisztériumi vezetői egy konferenciahíváson megállapodtak Kínával a tárgyalások megkezdéséről.

A nyugati hatalmak azt remélik, hogy a következő napokban New Yorkban sikerül megszervezni a Hatok nagyköveti szintű tanácskozását, amelyen megkezdik a szankciókra vonatkozó határozattervezet kidolgozását. A nyugati hatalmak azzal gyanúsítják Iránt, hogy atomfegyver előállítására készül, míg Teherán kitart amellett, hogy atomprogramja békés energiatermelési célokat szolgál. Barack Obama kedden közölte, azt reméli, hogy már a következő hetekben megszületik a határozat.

"Sok tárgyalás lesz a következő hetekben, nemcsak a Hatok csoportjában, de Biztonsági Tanács többi tagjával is" - mondta helyi idő szerint szerdán az ENSZ-ben Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. Az április fontos időszak lesz az amerikai erőfeszítések szempontjából, mielőtt a világszervezetet májusban lefoglalja az atomsorompó-szerződés felülvizsgálatáról tartandó értekezlet. Ezen kívül májusban az Irán elleni szankciókat ellenző Líbia követi Japánt a Biztonsági Tanács soros elnöki tisztében.

Izrael örömmel fogadja, hogy Kína úgy döntött, hajlandó tárgyalásokat folytatni az ENSZ-ben az iráni atomdossziéról - mondta az izraeli ENSZ-nagykövet csütörtökön. "Változást és érdekes előrelépést jelent Kína részéről, hogy enyhítették ellenkezésüket az Irán-ellenes szankciókkal szemben" - vélekedett Gabriela Salev az izraeli katonai rádióban. Megjegyezte ugyanakkor, hogy még korai lenne átadni magukat az ünneplésnek. "Az ENSZ valószínűleg nem fog bénító hatású intézkedéseket hozni Irán ellen, ahogy azt az amerikai külügyminiszter javasolta.

Az új szankciók - feltéve, hogy sikerül elfogadni - várhatóan nem fogják megakadályozni Iránt abban, hogy folytassa urándúsító tevékenységét, az intézkedések inkább csak a Forradalmi Gárdát sújtják majd" - fejtette ki az izraeli diplomata. A nagykövet szerint bizonyos országok, köztük az Egyesült Államok az ENSZ-szankciókkal párhuzamosan hozhatnak "szigorúbb" intézkedéseket a perzsa állammal szemben.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.